Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před zvýšeným rizikem útoků DDoS směřujících proti České republice a tuzemským subjektům. „V posledním měsíci, mj. v kontextu geopolitické situace ve východní Evropě, evidujeme v České republice výrazný nárůst počtu útoků tohoto typu,“ uvádí NÚKIB. „Byť mají DDoS útoky obvykle spíše krátkodobý dopad, a to především na fungování webů či služeb na ně navázaných, doporučujeme ostražitost… Zároveň upozorňujeme, že z důvodu DDoS útoků může dojít k dočasným výpadkům systémů, a to včetně kritických služeb (např. portály veřejné správy).“
Dané upozornění NÚKIB je distribuováno v návaznosti na nedávno proběhlé či stále probíhající geopolitické události. Možným spouštěčem je v tuzemském případě hlavně společné zasedání vlád ČR a Ukrajiny, jež se uskutečnilo dne 31. října 2022 v Kyjevě. Během zasedání se dle mediálních výstupů diskutovala témata, která mohou být aktéry s nepřátelskými úmysly považována jako provokativní.
▪ NÚKIB na základě interních dat registruje během října neobvykle vysoký počet DDoS útoků (celkem 13 incidentů). Jejich počet téměř dorovnal souhrnné hodnoty za prvních devět měsíců letošního roku. K části říjnových útoků se na svém telegramovém kanále přihlásila skupina Anonymous Russia. Zvýšený počet útoků byl evidován také letos v dubnu, kdy se české organizace staly obětí útoků ruskojazyčné skupiny Killnet.
▪ V minulém týdnu proběhly DDoS útoky také v Polsku, ještě o týden dříve pak v Bulharsku. Horní komora polského parlamentu se stala obětí útoku po schválení rezoluce označující Rusko za teroristický stát.
▪ V návaznosti na politická rozhodnutí států EU/NATO již od začátku ruské invaze na Ukrajinu NÚKIB eviduje DDoS útoky ruskojazyčných hacktivistů. Většinou tyto aktivity reagují na kroky, které jsou považovány za „proukrajinské“ (např. oznámení oprav ukrajinské těžké techniky v ČR). Podle dostupných informací nelze vyhodnotit, zda a případně nakolik jsou dané skupiny zaštítěné státem, uvádí NÚKIB.