Mezi europoslanci vyvolala rozruch dohoda mezi čínskou společností Nuctech a letištěm ve Štrasburku, kde sídlí Evropský parlament, o dodávce letištních skenovacích systémů. Obávají se, že kvůli napojení firmy na Peking hrozí úniky dat, napsal web Politico.
Nuctech je čínský státní výrobce rentgenových přístrojů, skenerů a systémů pro detekci výbušnin, v jehož čele dlouhá léta stál syn bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa. Společnost se dostala pod drobnohled evropských zákonodárců v roce 2020, když se objevila jako významný dodavatel letištního bezpečnostního vybavení používaného pro kontrolu osob či zavazadel.
Smlouva s letištěm ve Štrasburku znovu vyvolala obavy, že společnost Nuctech bude podléhat státní kontrole a umožní čínským orgánům přístup k informacím cestujících a obchodním datům. Europoslanci letiště často využívají kvůli plenárním zasedáním, která se ve Štrasburku konají.
„Pokud chcete, aby se (data ze skenování letišť) dostala do rukou Číňanů, prosím, pokračujte. Ale pokud chcete tuto naivitu zastavit, zastavte ji hned teď,“ uvedl liberální nizozemský zákonodárce Baart Groothuis.
Zástupce společnosti Nuctech potvrdil, že jeden z evropských distributorů podepsal smlouvu o dodávce skenerů na štrasburské letiště. Společnost odmítla poskytnout informace o konkrétních podmínkách dohody z důvodu zachování důvěrnosti. Letiště ve Štrasburku se odmítlo vyjádřit.
Nuctech je jednou z řady čínských firem, které upoutaly pozornost bezpečnostních představitelů v návaznosti na tlak mnoha evropských zemí proti používání telekomunikačních zařízení od společnosti Huawei.
Kanadská vláda v roce 2020 interně vypracovala hodnocení hrozeb společnosti Nuctech a zjistila, že jejich „rentgenové přístroje poskytují četné příležitosti k útoku“, mimo jiné prostřednictvím „tajného shromažďování snímků ze skenování“ či „zachycením bluetooth, mobilního signálu nebo dokonce elektromagnetického záření“.
Ve stejném roce zařadil společnost na černou listinu úřad pro průmysl a bezpečnost, který na americkém ministerstvu obchodu rozhoduje o exportu citlivých technologií využitelných k výrobě zbraní. Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) americká vláda lobbovala u evropských představitelů, aby učinili to samé.
Agentura AP v lednu uvedla, že úřady instalovaly zařízení od Nuctechu na některých z nejcitlivějších míst světa, včetně Světového ekonomického fóra v Davosu, v největších evropských přístavech, letištích od Amsterdamu po Atény, či na hranicích NATO s Ruskem. Výrobky této čínské firmy jsou podle AP ve 26 z 27 členských zemí Evropské unie.
Robert Bos, zástupce generálního ředitele nizozemské divize společnosti Nuctech, uvedl, že se jedná pouze o technologickou firmu, která nemá vazby na čínskou politiku. Společnost podle něj dodávala zařízení do Evropy 20 let bez jakýchkoli problémů nebo „úniků dat“, ale „nyní se mění klima“.