Indická společnost Vedanta a tchajwanská Foxconn investují 19,5 miliardy USD (471,3 miliardy Kč) do továrny na výrobu polovodičů a displejů v indickém státě Gudžarát. Firmy podepsaly předběžnou smlouvu s vládou státu o zřízení závodu, uvedla dnes agentura Reuters. Očekává se, že díky investici vznikne více než 100.000 pracovních míst.
Foxconn v rámci společného podniku vystupuje jako technický partner. Vedanta, což je těžařský konglomerát se zaměřením na ropu a kovy, projekt financuje. Snaží se totiž rozšířit své aktivity do výroby čipů.
Společnost Foxconn uvedla, že ke zřízení továrny v regionu přispěla dobrá infrastruktura a aktivní podpora vlády. Indická vláda plánuje rozšířit pobídky pro ty, kteří investují do výroby polovodičů nad rámec původně plánovaných deseti miliard USD. Země se totiž chce stát důležitým hráčem v globálním dodavatelském řetězci mikročipů. Nový závod by měl získat podporu také od státu Gudžarát.
Vedanta je třetí společností, která oznámila výstavbu závodu na čipy v Indii. Předtím tak učinilo mezinárodní konsorcium ISMC a singapurská firma IGSS Ventures.
Podle odhadů by se hodnota indického trhu s polovodiči mohla do roku 2026 zvýšit na 63 miliard USD z 15 miliard USD v roce 2020. Většina světové výroby mikročipů je nyní omezena na několik zemí, k nimž patří i Tchaj-wan. Indie vstoupila na trh relativně pozdě a nyní se aktivně snaží přilákat firmy, aby měla bezproblémový přístup v čipům.