Společnost Kyocera AVX Components (dříve AVX Czech Republic) se sídlem v Lanškrouně, která vyrábí elektronické součástky, dosáhla ve finančním období od 1. dubna 2021 do 31. března 2022 zisk před zdaněním zhruba 183 milionů korun. Je to asi o sedm procent méně než v předchozím roce. Tržby z prodeje výrobků s služeb se zvýšily o 21 procent na 3,616 miliardy korun, uvedla společnost ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.
„Ve srovnání s předchozím rokem se objem vyrobených kondenzátorů zvýšil přibližně o čtvrtinu a dosáhl 419 milionů kusů. Nejvyšší meziroční nárůst vykazoval region Asie. Lanškrounský závod se soustřeďuje především na rozšíření obchodního potenciálu v oblasti vodivých polymerů. Klíčová je pro nás zejména oblast SSD disků,“ uvedlo vedení společnosti.
Společnost má sídlo a hlavní závod v Lanškrouně, kde je i výzkumné a vývojové středisko. Vyrábí různé typy kondenzátorů, které jsou součástí mobilních telefonů, počítačů, televizí, lékařských přístrojů, automobilů nebo hracích konzolí. Další výrobní závod je v Bzenci, kde se vyrábí konektory pro automobilový průmysl. Počet vyrobených kusů vzrostl meziročně o 9,4 procenta na 42 milionů a má se dále zvyšovat. Další závod v Uherském Hradišti produkuje výrobky uplatňující se v hybridních a elektrických vozech, větrných elektrárnách, transformátorových stanicích a v elektrovlacích. Poptávka po nich díky přechodu ekonomiky k obnovitelným zdrojům stabilně roste. Celou společnost v uplynulém hospodářském roce poznamenal výrazný nárůst cen energií a dopravy.
Závod v Lanškrouně zaměstnává přibližně 900 lidí, asi o 20 méně než před rokem. Spolu s ostatními závody v České republice je to téměř 2000 zaměstnanců, vloni jich bylo asi o 70 více.
Společnost patří do japonské průmyslové skupiny Kyocera Corporation, název změnila 1. října 2021. Pro jednu z jejích firem se v Lanškrouně vyrábějí tonerové kity pro laserové tiskárny. „V průběhu sledovaného roku však došlo k dalšímu poklesu poptávky u všech z aktuálně vyráběných 34 typů, a tím i poklesu objemu výroby. Kromě zastarání cílových zařízení jsou důvodem taktéž i globální změny ve způsobech sdílení informací,“ uvedla společnost.Téměř veškerá produkce Kyocera AVX Components směřuje do zahraničí.