České Radiokomunikace (ČRa), které jsou největším provozovatelem televizních vysílačů, očekávají, že jim Český telekomunikační úřad prodlouží příděl kmitočtů pro terestrické televizní vysílání i po roce 2030. Pozemní digitální vysílání DVB-T2 je stále nejrozšířenější platformou příjmu televize, kterou využívá více než polovina domácností. Uvedl to ředitel pro regulaci ČRa Marcel Procházka.
Ministerstvo průmyslu a obchodu podle náměstka Petra Očka o budoucnosti kmitočtového pásma 600 MHz dosud nerozhodlo. Předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková loni na konferenci uvedla, že by televizní kmitočty mohly sloužit pro mobilní internet, přes který by se mohl šířit i televizní signál. Budoucnost pásma v celé Evropě bude řešit telekomunikační konference svolaná na příští rok.
Podle Procházky terestrické vysílání převažuje v mnoha evropských zemích. Jeho celkový podíl v EU je 42 procent, což představuje 250 milionů domácností. V Česku jej využívá 2,4 milionu domácností. Například ve Španělsku, Itálii nebo Řecku je podíl pozemního vysílání přes 70 procent, ve Velké Británii a Francii přes 50 procent.
České Radiokomunikace začaly před dvěma měsíci v Praze testovat digitální televizní a rozhlasové vysílání v novém vysílacím standardu 5G Broadcast. Ten je mimo jiné určený pro chytré mobilní telefony a tablety. Komerční využití se očekává od roku 2027. 5G Broadcast využívá frekvence pro digitální televizní vysílání i některé kmitočty pro mobilní sítě. Na frekvencích běží jeden datový tok dostupný pro všechny uživatele. Při mobilní komunikaci jde ke každému uživateli jiný datový tok, což mobilní sítě zatěžuje.