Někteří zaměstnanci nevědí, že jsou součástí kyberzločinecké organizace.
Check Point zveřejnil detaily o struktuře a fungování známé ruské ransomwarové skupiny Conti. Conti funguje jako klasická high-tech společnost s jasnou řídící, finanční i personální strukturou. Nabírá zaměstnance z legálních i nelegálních zdrojů, někteří dokonce netuší, že jsou součástí kyberzločineckých operací. Skupina také zvažuje plány na spuštění krypto burzy a darknetové sociální sítě.
Conti je RaaS (ransomware-as-a-service) skupina, která nabízí pronajmutí své infrastruktury dalším útočníkům. Hlavní sídlo má v Rusku a může mít vazby na ruské zpravodajské služby. Na svědomí má ransomwarové útoky na desítky organizací, včetně kritické infrastruktury a zdravotnictví. V případě ransomwarového útoku dojde k zašifrování dat a ochromení napadené společnosti, za dešifrování je požadováno často velmi vysoké výkupné. Útoky navíc doprovází i další vyděračské techniky, aby se zvýšil tlak na zaplacení výkupného. Útočníci například hrozí zveřejněním ukradených dat nebo poskytnutí citlivých informací médiím.
Conti funguje jako klasická technologická společnost, má personální oddělení, procesy na nábory zaměstnanců, kancelářské prostory, platy i měsíční bonusy
• Conti má jasně definovanou strukturu a hierarchii, včetně vedoucí pracovníků a specializovaných skupin (HR, programátoři, testeři, šifranti, admini, reverzní inženýři, ofenzivní tým, OSINT specialisté a pracovníci pro vyjednávání s napadenými organizacemi). Identifikováno bylo i několik klíčových osob zodpovědných za vedení skupiny.
• Práce v ruské kanceláři
o Ransomwarová skupina Conti má několik kanceláří. Během roku 2020 využívali kanceláře především testeři, ofenzivní týmy a vyjednavači. Minimálně 2 kanceláře jsou určené pro operátory, kteří komunikují s napadenými společnostmi.
o V srpnu 2020 byla otevřena další kancelář pro systémové administrátory a programátory, kteří vyvíjí technologie pro infikování obětí.
• Výplaty, prémie, pokuty i zaměstnanci měsíce
o Členové vyjednávacího týmu (včetně OSINT specialistů) jsou placeni z provizí vypočítaných ze zaplaceného výkupného. Obvykle se jedná 0,5 % až 1 % ze zaplacené částky, která se může pohybovat v milionech a někdy i desítkách milionů dolarů. Kodéři a někteří manažeři dostávají plat v Bitcoinech a platba probíhá jednou nebo dvakrát měsíčně.
o Zaměstnanci jsou ale pokutováni například za nedostatečné výkony.
o Pokuty jsou většinou používány v oddělení programátorů, ale k trestům dochází i v jiných odděleních, jako IT nebo DevOps, kde osoba odpovědná za ukládání peněz dostala pokutu 100 dolarů za zmeškanou platbu.
2. Legální i nelegální nábory zaměstnanců
• Personální oddělení Conti obvykle k náboru nových zaměstnanců používá ruské headhuntingové služby, jako je headhunter.ru. V menší míře potom další stránky, jako je superjobs.ru. Přísně zakázáno je naopak hledat tímto způsobem vývojáře.
• Pro nábor vývojářů Conti využívá životopisy z headhunter.ru a oslovuje potenciální kandidáty napřímo e-mailem. Headhunter.ru takovou službu samozřejmě nenabízí a Conti si seznamy krade.
3. Někteří zaměstnanci nevědí, že jsou součástí kyberzločinecké organizace
• Při jednom online pohovoru řekl manažer potenciálnímu zájemci o práci programátora, že vše je anonymní a hlavním cílem je vytváření softwaru pro pentestery.
• V jiném případě si programátor myslel, že pracuje na systému pro analýzu reklam, ale ve skutečnosti pracoval na malwaru Trickbot.
4. Plány do budoucna, kryptoměnová burza a darknetová sociální síť
• Conti aktivně přemýšlí nad budoucností a jedním z nápadů je vytvoření krypto burzy.
• Dalším projektem je „darknetová sociální síť“. Jednalo by se o komerční projekt a už v červenci 2021 vytvořili designeři několik návrhů.
Mám dotaz: Napadá Conti zdravotnictví globálně, pouze v ČR nebo dokonce jen vybrané segmenty zdravotnictví? Je součástí analýzy i ověření členů skupiny Conti a způsob jejich ozdrojování? Děkuji, nestíhám analyzovat vše.