V Portugalsku začne 1. ledna platit zákon upravující práci z domova, tedy takzvaný home office. Zaměstnavatelé podle něj například budou muset svým z domova pracujícím zaměstnancům hradit náklady na související energie a internetové připojení. Novinka také zaměstnancům zaručuje právo být mimo pracovní dobu odpojen, což už dříve zavedly některé další evropské země. Informovala o tom dnes agentura EFE.
Nový portugalský zákon, schválený začátkem listopadu, také stanoví, že na práci z domova se musí zaměstnavatel a zaměstnanec shodnout a dohodu uzavřít písemně. Zákon umožňuje jednostranné navržení práce na dálku zaměstnavatelem, což ale může zaměstnanec odmítnout. V případě, že o home office požádá zaměstnanec, firma musí případné odmítnutí podložit argumenty.
Od ledna v Portugalsku nebude zaměstnavatel moci pracovně kontaktovat zaměstnance v době jeho volna, výjimkou mají být naléhavé situace, které ale zákon nespecifikuje. V některých jiných zemích platí, že zaměstnanec může bez jakéhokoli postihu odmítnout mimo pracovní dobu například hovor od nadřízeného či nemusí reagovat na pracovní e-maily. Takzvané právo na odpojení zavedla mezi prvními v EU v roce 2017 Francie, kterou následovaly mimo jiné Itálie, Španělsko či Lucembursko.
Kvůli pandemii covidu-19 se v řadě zemí zvýšil počet lidí pracujících z domova. Podle unijní agentury Eurofound začala loni takto pracovat zhruba třetina zaměstnanců v EU, i když dál existují velké rozdíly mezi zeměmi. Před pandemií covidu-19 měly v Evropě nejvyšší podíl lidí pracujících z domova severské státy, covid-19 výrazně rozšířil tuto formu také ve střední a jižní Evropě.
Letos v lednu Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby připravila celounijní normu týkající se home office. Podle europoslanců by také měla upravovat i takzvané právo na odpojení mimo pracovní dobu. Někteří zákonodárci ale namítali, že právo na odpočinek je již zajištěno v řadu let platných unijních pracovněprávních pravidlech a že by stačilo zajistit jejich platnost i pro digitální pracovní kontakty.