Americká společnost Apple žaluje izraelskou NSO Group kvůli napadení přístrojů iPhone jejím špehovacím softwarem Pegasus. Chce zablokovat NSO možnost používat jakoukoliv technologii Applu, uvedla americká média s odkazem na prohlášení firmy. Apple tak následuje WhatsApp a její mateřskou společnost Meta, dříve známou jako Facebook.
Kromě nových informací o tom, jak NSO Group infikovala cílové iPhony, usiluje Apple o trvalý soudní zákaz pro NSO Group používat jakýkoliv software, služby nebo zařízení Applu.
Software Pegasus je podle Applu navržen tak, aby umožnil vládám vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a dalším údajům v telefonech iPhone a telefonech s operačním systémem Android. Je také navržen tak, aby dokázal infikovat telefony, aniž by to vyžadovalo jakoukoliv akci ze strany uživatele a bez toho, aby zanechal stopy.
Ředitelka pro obchodní spory Applu Heather Grenierová uvedla, že žaloba má vyslat jasný signál, že firma nedovolí, aby její uživatelé trpěli tímto zneužitím. Součástí argumentace firmy v žalobě je také tvrzení, že NSO porušila podmínky služby společnosti Apple.
Bezpečnostní experti zjistili, že Pegasus byl po celém světě používán k pronikání do telefonů aktivistů za lidská práva, novinářů či členů katolického duchovenstva.
Apple také uvedl, že kromě žaloby proti NSO bude podporovat organizace zabývající se výzkumem a prosazováním kybernetického dohledu, a to jak finančně, tak technickými zdroji. Firma hodlá rozdělit deset milionů USD a případné odškodné získané z žaloby skupinám pracujícím na boji proti sledování.
Americké ministerstvo obchodu zařadilo nedávno firmu NSO na černou listinu. Pro společnost zařazení znamená omezení přístupu k americkým technologiím a investicím.