Ceny mobilních služeb včetně přenosů dat jsou v České republice dlouhodobě jedny z nejvyšších v Evropě. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) před dvěma lety uvedl, že ceníkové ceny za mobilní datové služby pro rezidenty jsou na českém trhu vyšší, než jaké by byly na trhu s plně rozvinutou konkurencí. Úřad dodal, že mobilní trh v Česku není plně konkurenční, protože operátoři jednají v tzv. tiché shodě. Tlak na mobilní operátory měl vytvořit příchod čtvrtého operátora v rámci loňské listopadové aukce kmitočtů pro sítě 5G. Ten však do Česka nepřišel a frekvence si rozdělili stávající hráči. ČTÚ v pátek 24. září oznámil, že se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, regulovaná velkoobchodní cena mobilních dat má virtuálním operátorům umožnit replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu.
Výběr hlavních událostí kolem mobilních dat v ČR v posledních letech:
17. února 2019 – Zájem o dění na trhu s mobilními daty zvýšil výrok ministryně průmyslu a obchodu (MPO) Marty Novákové (za ANO), podle níž si za vysokou cenu mobilních dat mohou sami Češi tím, že spíše hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Nováková v pořadu 168 hodin České televize uvedla, že vybudování mobilních sítí stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková, jejíž slova vzbudila silnou kritiku.
26. února 2019 – Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že stát bude v brzké době jednat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje ohledně zavedení čtvrtého mobilního operátora na český trh. Babiš také označil výroky Novákové k mobilním datům za nepřijatelné, podle něj jsou vysoké ceny mobilních dat v Česku dědictvím ministerstva průmyslu, úřad se na nich ale zároveň podílel.
26. března 2019 – Babiš kritizoval dokument o reálných cenách mobilních dat, který mu dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Chyběly v ní podle něj základní údaje, o které žádal. Rozhodl se proto obrátit kvůli zjišťování reálných cen mobilních dat na trhu přímo na operátory. Premiér následně uvedl, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) musí více využívat své kompetence k nápravě situace na trhu s mobilními službami. S vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou se Babiš shodl na potřebě větší regulace, která by měla podle premiéra zvýšit konkurenci a snížit ceny mobilních služeb pro spotřebitele.
9. dubna 2019 – Vláda schválila, že Česko bude v druhé polovině roku v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G opět lákat čtvrtého mobilního operátora. „Jsou to veřejné konzultace a každý zájemce má možnost se toho zúčastnit a obrátit se na Český telekomunikační úřad. My jako vláda budeme aktivní a budeme se snažit vyhledat investory,“ uvedl Babiš.
10. dubna 2019 – Babiš informoval, že Nováková k 30. dubnu skončí ve funkci. Novým ministrem průmyslu a obchodu se poté stal Karel Havlíček (za ANO).
13. září 2019 – Sněmovna schválila novelu o elektronických komunikacích, která snižuje pokutu za přechod k jinému mobilnímu operátorovi z 20 procent na pět procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora se zkracuje z deseti dnů zpravidla na dva pracovní dny. Novelu v listopadu podepsal prezident Miloš Zeman.
27. ledna 2020 – Vláda odvolala předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a na jeho místo jmenovala stávající členku rady úřadu Hanu Továrkovou. Vláda rovněž odložila vyhlášení aukce kmitočtů pro sítě 5G a navrhla ČTÚ změnit její podmínky tak, aby byla atraktivní pro další mobilní operátory. Kvůli činnosti úřadu jsou podle Babiše v Česku proti zbytku Evropy podstatně dražší platby za mobilní služby.
7. srpna 2020 – ČTÚ zahájil výběrové řízení, ve kterém formou elektronické aukce rozdělí rádiové kmitočty pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3400 až 3600 MHz.
16. srpna 2020 – Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G by mohla podle vládního zmocněnce pro technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly vést ke snížení ceny neomezených mobilních dat na zhruba 700 korun měsíčně ze současných více než 1000 korun.
10. září 2020 – Všichni tři tuzemští mobilní operátoři oficiálně napadli podmínky plánované aukce kmitočtů pro rychlé sítě 5G. Po firmě O2, která podala stížnost k Evropské komisi v červenci, zažalovali ČTÚ u Městského soudu v Praze operátoři Vodafone i T-Mobile. Podle operátorů jsou podmínky soutěže diskriminační, a to zejména v oblasti národního roamingu, vadí jim také malý maximální příděl frekvencí v pásmu 3,4 až 3,6 GHz, který je nejnižší v Evropě a neumožňuje podle nich nabízet gigabitovou rychlost. ČTÚ podle svého vyjádření stanovil podmínky aukce transparentně, vyváženě a odůvodněně.
13. listopadu 2020 – Z výsledků aukce kmitočtů, kterou uspořádal ČTÚ, vyplynulo, že čtvrtý velký mobilní operátor v Česku zatím nebude. Kmitočty v pásmu 700 MHz potřebné pro sítě 5G vydražili stávající operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, kmitočty 3,4 až 3,6 GHz vedle nich získaly firmy CentroNet a Nordic Telecom. Souhrnná cena v aukci stoupla z vyvolávacích 5,4 miliardy na 5,6 miliardy korun. Ministr průmyslu a dopravy Havlíček označil dražbu za úspěšně dokončenou a řekl, že očekává konkurenční tlak na operátory a na další snížení cen.
18. listopadu 2020 – Největší tuzemský vlastník telekomunikační infrastruktury CETIN ze skupiny PPF uzavřel pětiletý kontrakt o výstavbě sítě 5G a modernizaci svých stávajících mobilních sítí s firmou Ericsson. Celková hodnota zakázky a částka, kterou CETIN do modernizace své mobilní přístupové sítě a do výstavby 5G investuje, dosahuje řádu miliard korun.
4. března 2021 – Babiš při sněmovních interpelacích řekl, že cílem loňské aukce na kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G nebyl příchod čtvrtého velkého operátora na tuzemský trh, ale snížení cen, které se podle premiéra povedlo.
1. června 2021 – Podle výroční zprávy ČTÚ průměrná měsíční spotřeba mobilních dat v Česku v roce 2020 stoupla meziročně o 77 procent na 3,1 GB. Cena za spotřebovaný jeden MB v první polovině roku 2020 klesla o 28,5 procenta na pět haléřů.
10. září 2021 – MPO v tiskové zprávě uvedlo, že cena mobilních dat v ČR klesla za poslední dva roky o polovinu, od roku 2011 jde o desetinásobné snížení. Za poklesem je zejména zavedení neomezených datových tarifů a posílení konkurence. Vodafone nedávno snížil cenu neomezeného tarifu s omezenou rychlostí na 599 Kč, s vyšší rychlostí na 799 Kč. O2 v létě nabízel 100GB tarif a T-Mobile poskytoval neomezená data ke standardním tarifům.
24. září 2021 – Český telekomunikační úřad oznámil, že se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí, protože podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu.
Průměrná cena za 1 GB mobilních dat v EU v roce 2021
Země / Cena v Kč (po zaokrouhlení)
Kypr 192
Řecko 177
ČR 176
Belgie 114
Portugalsko 83
Slovensko 77
Lotyšsko 76
Německo 73
Nizozemsko 67
Lucembursko 65
Chorvatsko 52
Bulharsko 49
Malta 44
Maďarsko 37
Slovinsko 37
Švédsko 31
Irsko 31
Estonsko 30
Litva 30
Španělsko 27
Rakousko 26
Rumunsko 26
Finsko 21
Dánsko 17
Polsko 14
Itálie 9
Francie 9
Zdroj: Cable UK