Podle litevského kybernetického úřadu mají nová zařízení od firmy Xiaomi v sobě zabudovanou schopnost rozeznat a cenzurovat obsah.
Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi dnes uvedl, že jeho spor s Litvou posoudí nezávislá třetí strana. Podle litevského ministerstva obrany mají zařízení Xiaomi zabudovanou schopnost rozeznat a cenzurovat obsah, který vadí Pekingu. Firma toto tvrzení minulý týden popřela. Litevské ministerstvo obrany připravuje zákon, který by tamním státním institucím zakázal nákup „nedůvěryhodného“ vybavení.
„Charakteristiku některých zjištění zpochybňujeme. Zapojíme nezávislou odbornou třetí stranu, aby tvrzení ve zprávě posoudila,“ uvedl mluvčí Xiaomi v prohlášení. Čínská společnost neupřesnila, o kterou organizaci se jedná. Její mluvčí agentuře Reuters sdělil, že sídlí v Evropě.
„Naše doporučení je nekupovat si nové čínské mobilní telefony a zbavit se těch koupených, jak to je jen možné,“ varoval minulý týden náměstek litevského ministra obrany Margiris Abukevičius.
Podle litevského kybernetického úřadu (NCSC) mají nová zařízení od firmy Xiaomi v sobě zabudovanou schopnost rozeznat a cenzurovat obsah, který se nelíbí režimu v Pekingu. Jedná se například o věty „Svobodný Tibet“, „Ať žije nezávislý Tchaj-wan“ a zhruba dalších 400 slov a výrazů. V zařízeních, jež směřují na trh v Evropské unii, je tato schopnost deaktivovaná, podle litevského úřadu je však možné ji spustit na dálku.
Čínský výrobce chytrých telefonů v reakci na obvinění z cenzury společnost uvedla, že používá reklamní software, který chrání uživatele před určitým obsahem, jako je pornografie a odkazy, které urážejí místní uživatele, což označila za standardní postup v tomto odvětví.
Podle výzkumné společnosti Strategy Analytics se společnost Xiaomi v letošním druhém čtvrtletí poprvé stala nejvýznamnějším prodejcem chytrých telefonů v Evropě a dodala na kontinent rekordních 12,7 milionu kusů chytrých telefonů. Z prvního místa vytlačila jihokorejský Samsung. K vzestupu Xiaomi přispěly americké sankce proti konkurentovi Huawei Technologies.
Vztahy mezi Litvou a Čínou jsou v posledních týdnech napjaté poté, co Tchaj-wan, který Peking považuje za vzbouřeneckou provincii, ohlásil změnu názvu svého zastoupení ve Vilniusu. To míní přejmenovat na Tchajwanské zastoupení. Jinde v Evropě používá název odkazující pouze na hlavní město Tchaj-pej. Čína následovně povolala svou velvyslankyni ve Vilniusu ke konzultacím do vlasti. Litvu vyzvala, aby učinila totéž se svým velvyslancem v Pekingu.