Daň se má podle návrhu vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít v ČR roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.
Vládní návrh na zavedení takzvané digitální daně, tedy daně z digitálních služeb, který Sněmovna minulý týden propustila do závěrečného čtení, diskriminuje americké společnosti a oslabí jejich chuť investovat v ČR. Ve vyjádření, které má ČTK k dispozici, to dnes uvedla americká chargé d’affaires Jennifer Lynn Bachusová. Americké úřady podle ní zvažují možná obchodní protiopatření.
Kabinet u daně z digitálních služeb původně navrhl sazbu sedm procent, vládní koalice se ale později dohodla na pěti procentech. Důvodem bylo, že původní sazba by byla nejvyšší ze zemí, které chtějí daň zavést, nebo ji už zavedly. V návrhu letošního státního rozpočtu, který loni na podzim vláda předložila Sněmovně, se už počítalo se sazbou pěti procent. Návrh rozpočtu předpokládal, že daň letos vynese 2,5 miliardy korun.
Bachusová vyjádřila zklamání nad tím, že se jednostranný návrh na zavedení digitální daně přibližuje ke schválení, zejména vzhledem k probíhajícímu multilaterálnímu jednání o dani. „Naše pozice je jasná – domníváme se, že navržený zákon diskriminuje americké společnosti a oslabí chuť amerických společností investovat a uzavírat partnerství s Českou republikou. A že nakonec to budou čeští zákazníci, kteří na to doplatí vzhledem k vyšším cenám a menším investicím,“ uvedla.
Daň se má podle návrhu vztahovat na internetové firmy v ČR s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít v ČR roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple.
Spojené státy začátkem loňského června oznámily, že daň prověřují. Vyšetřování ČR ukončily v březnu, neboť země zatím k zavedení daně nepřikročila. Bachusová na dotaz ČTK uvedla, že pokud Česko uzákoní jednostrannou daň, očekává další vyšetřování a případná obchodní protiopatření.
Ministerstvo financí dříve uvedlo, že pokud se podaří v souvislosti s digitální daní najít řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit. Řada poslanců během debat ve Sněmovně vyjadřovala obavy z odvetných opatření proti tuzemským firmám.
„Mnohostranná jednání o spravedlivém a moderním daňovém režimu pro digitální dobu v rámci OECD probíhají. Zavedení diskriminační jednostranné daně uprostřed takového vyjednávání by bylo kontraproduktivní,“ uvedla Bachusová.
USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.
„Naše vláda pečlivě prostudovala podobné zákony, aby určila, zda jsou diskriminační, a americké úřady nyní zvažují možná obchodní protiopatření. Žádáme naše české partnery o spolupráci na multilaterální úrovni na vytvoření moderního a spravedlivého daňového režimu pro digitální dobu,“ dodala Bachusová.