Osm let trvající kauza týkající se vydání zakladatele pirátského webu Megaupload Kima Dotcoma z Nového Zélandu do USA nenašla ani po rozsudku novozélandského nejvyššího soudu rozuzlení. Informuje o tom dnes novozélandská rozhlasová stanice RNZ. Americké úřady obvinily Dotcoma a tři jeho spolupracovníky z porušování autorských práv a dalších 12 trestných činů, a to včetně praní špinavých peněz. V případě vydání hrozí Dotcomovi v USA až 20 let vězení.
Novozélandský nejvyšší soud v úterý potvrdil možnost vydání Dotcoma ve 12 z 13 obvinění, jež souvisejí s provozem pirátského serveru Megaupload. Podle nejvyššího soudu ale nižší instance pochybila, když odmítla prověřit některé procedurální stížnosti, které podala obhajoba. Nejvyšší soud vyzval strany, aby písemně stížnosti popsaly. Soud se jimi bude dále zabývat.
Vydaní do USA posvětil v červenci letošního roku odvolací soud a potvrdil tím rozsudek soudu nižší instance. První stání ohledně vydání internetového magnáta do Spojených států se uskutečnilo v roce 2012.
Podle Dotcomova obhájce má rozhodnutí soudu pro jeho klienta kladné i stinné aspekty. „Nepadlo konečné rozhodnutí, že bude muset odjet do USA,“ uvedl obhájce. Ron Mansfeld také uvítal, že se nejvyšší soud bude zabývat tím, co obhájce nazývá „závažnými procedurálními pochybeními“, ke kterým mělo dojít při projednávání případu jeho klienta.
„Soud ale neuznal naše důležité argumenty ohledně autorských práv,“ dodal Mansfeld. Nejvyšší soud totiž odmítl argument obhajoby, že provozovatelé on-line platforem nejsou zodpovědní za to, k čemu je jejich uživatelé používají.
Americké úřady tvrdí, že internetový magnát německého původu a tři spoluobvinění spoluzakladatelé serveru Megaupload Mathias Ortmann, Bram van der Kolk a Finn Batato připravili filmová studia a nahrávací společnosti o více než 500 milionů dolarů (přes 11 miliard Kč) a vydělali více než 175 milionů dolarů (3,9 miliardy Kč) tím, že nabádali uživatele internetu k ukládání a sdílení obsahu chráněného autorskými právy.