„Čína vyjadřuje velkou nespokojenost se Švédskem,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínských firem Huawei a ZTE z budování mobilních sítí páté generace (5G), aby tak zabránilo negativním dopadům na švédské podniky. Řekl to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. O zákazu používat v sítích 5G telekomunikační zařízení obou čínských firem v úterý informoval švédský úřad PTS, který působí jako regulátor poštovních a telekomunikačních služeb.
Rozhodnutí podle úřadu padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou. Ta Čínu označuje za jednu z největších hrozeb pro Švédsko.
„Čína vyjadřuje velkou nespokojenost se Švédskem,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Reuters. „Švédsko by mělo udržovat objektivní a spravedlivý přístup a své špatné rozhodnutí napravit, aby zabránilo negativním dopadům na čínsko-švédskou ekonomickou a obchodní spolupráci a na provoz švédských podniků v Číně,“ dodal.
Evropské země teď přehodnocují roli čínských firem v budování telekomunikačních sítí. Spojené státy na své spojence naléhají, aby vyloučili čínské firmy, které podle Washingtonu představují bezpečnostní hrozbu, neboť musejí podle zákona pomáhat státním organům ve zpravodajské činnosti.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Začátkem letošního května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle které je cílem vybudovat takové sítě 5G, které „chrání před neautorizovaným přístupem“ a „zajistí občanům soukromí“.
Washington loni umístil firmu Huawei na černou listinu a letos v květnu ohlásil restrikce, které čínskému podniku znemožňují získat bez zvláštního povolení čipy vyvinuté či vyráběné s využitím amerických technologií.
Huawei a další čínské podniky nyní podle agentury Bloomberg znepokojuje plánované převzetí britské firmy na výrobu čipů ARM, kterou získá americká společnost Nvidia. Čínské firmy se například obávají, že Nvidia přinutí britský podnik přerušit spolupráci s čínskými klienty. Snaží se proto přimět čínské regulátory, aby transakci zakázali, nebo stanovili podmínky, které jim zajistí zachování přístupu k technologiím ARM.