Největší právní akce vlády USA na ochranu hospodářské soutěže od antimonopolní žaloby na Microsoft před téměř 20 lety.
Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google. Agentuře AP to řekl zdroj obeznámený se situací. Dodal, že pozornost ministerstva se soustředí na to, zda firma prostřednictvím své dominantní pozice v oblasti internetového vyhledávání nepotlačuje konkurenty a nepoškozuje spotřebitele.
Ministerstvo podle zdroje rovněž prověřuje praktiky společnosti Google v oblasti internetové reklamy. Předpokládaná žaloba na Google by mohla být největší právní akcí americké vlády na ochranu hospodářské soutěže od antimonopolní žaloby na softwarovou společnost Microsoft před téměř 20 lety, píše AP.
Mluvčí firmy Google se k informacím agentury AP o možné žalobě odmítli vyjádřit. Někteří zákonodárci a ochránci práv spotřebitelů viní Google z toho, že využívá svého dominantního postavení v internetovém vyhledávání a reklamě k omezování hospodářské soutěže a ke zvyšování zisků.
Google tvrdí, že jeho aktivity jsou sice rozsáhlé, ale jsou pro spotřebitele užitečné a prospěšné. Uvádí rovněž, že jeho služby čelí dostatečné konkurenci a otevírají cestu k inovacím. Většinu svých služeb nabízí Google zdarma výměnou za získání osobních údajů, které mu pomáhají při prodeji reklamy, píše AP.
Americké ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise (FTC) již déle než rok vedou antimonopolní vyšetřování velkých technologických společností. Zkoumají, zda firmy jako Google, Facebook, Amazon či Apple nepoškozují spotřebitele omezováním konkurence, potlačováním inovací či jinými nepoctivými praktikami.
Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech za porušování pravidel hospodářské soutěže tři pokuty od Evropské komise v celkové hodnotě 8,25 miliardy eur (zhruba 222 miliard Kč). Komise podnik pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android.