Hewlett-Packard Enterprise je dodavatelem hardwarové infrastruktury – serverů, storage, networkingu a souvisejícího softwaru. Využívá přitom obchodní model pronájmu, kdy zákazník platí podle spotřeby výkonu. Co všechno HPE prodává a jak jsme zpovídali Jana Kameníčka, generálního ředitele HPE ČR.
Hewlett-Packard Enterprise (HPE) nabízí na korporátních stránkách hpe.com cloudové služby, software, IT infrastrukturu, technologické služby a podporu pro nabízená řešení. Co z toho platí i pro náš trh?
HPE je v České republice primárně dodavatelem infrastruktury, to znamená serverů, storage a síťových komponentů. Tyto dodávky doplňují technologické služby, což činí zhruba 30 % obratu. Jde o služby pro implementaci infrastruktury, její provoz a konzultační služby, jak infrastrukturu správně navrhnout a dimenzovat pro aplikace zákazníka.
Co se týče softwaru, dnes už nemáme žádný související s aplikačním vybavením. V roce 2019 jsme totiž tuto část přenechali firmě Microfocus a ponechali jsme si jen software, který nativně souvisí s infrastrukturou. To znamená ten, který pomáhá provozovat infrastrukturu nebo některé nadstavbové platformy nad ní. Tato nová rodina softwaru s marketingovým názvem HPE Ezmeral má několik větví.
První z nich je HPE OneView, dříve OpenView. Jde o stejný produkt pro správu a automatizaci provozu infrastruktury, jen se dále vyvíjel.
Další větev vznikla s akvizicí společnosti Nimble Storage v roce 2017 a jejím softwarem Infosight, dnes HPE Infosight. Sbírá informace o chybových stavech našich zařízení na celé planetě, samozřejmě pokud se zákazník do tohoto centrálního systému sběru telemetrických dat přihlásí. Jeho back-endový engine obsahuje umělou inteligenci, a ta nám umožňuje dělat opravy firmwaru, nebo se na základě jeho vyhodnocení doporučuje, jakým způsobem systém nastavit, aby k chybovým stavům nedocházelo. Je to tedy jakási prediktivní platforma, která zákazníkům umožňuje buď automatizovaně nastavovat systém tak, aby se vyhnul jakékoliv chybě, nebo mu doporučit, jak jej má optimalizovat z hlediska výkonu. Tuto aplikaci jsme rozšířili takřka na celé portfolio serverů a datových úložišť. Když si dnes od nás koupíte kterýkoliv produkt, HPE Infosight umožňuje prediktivně napomáhat, aby na něm k chybovým stavům nedocházelo.
Další je platforma pro kontejnerizaci, a je u nás trochu novinkou. Softwarové kontejnery jsou dnes stejně citovaným trendem, jakým byla před deseti lety virtualizace. Zjistilo se totiž, že se dá dále zefektivňovat běh aplikací, primárně cloudově nativních, které kontejnery přirozeně využívají. Udělali jsme proto robustní platformu, která je vhodná zejména pro velké organizace a globální firmy a umožní nasazování jak cloudově nativních aplikací, tak tradičních, a přitom využívat kontejnery. Oznámili jsme ji v červnu 2020 na konferenci HPE Discovery; stala se jednou z našich softwarových pilířů.
Software HPE Ezmeral Data Fabric je zase možno nasadit nad IT infrastrukturu, připojit k němu veškeré zdroje dat v různých formátech a tyto data převést do standardního rozhraní využívané datovou analytikou. Nad tuto platformu je možné díky unifikovanému rozhraní nainstalovat jakýkoliv nástroj pro analýzu dat, machine learning (ML) nebo umělou inteligenci (AI) a jejich výstupy využívat pro řízení chodu společnosti.
V oblasti sítí jsme v roce 2015 koupili firmu Aruba, v té době světovou špičku pro bezdrátové WiFi připojení. Investovali jsme pak do dalšího rozvoje poměrně vysokou částku, zhruba čtyři miliardy dolarů a dnes máme moderní ucelené portfolio síťových produktů, včetně zbrusu nové řady softwarově definovaných switchů s jednotným operačním systémem, s flexibilní, jednotnou a hlavně jednoduchou administrací. Umožňují softwarově definovat jednotlivé síťové cesty, takzvanou dynamickou segmentaci, což významně přispívá k vyšší bezpečnosti než je tomu u tradičních síťových prvků. Zde jsme velmi konkurenční vůči našemu primárnímu konkurentovi, kterým je firma Cisco.
Cloudové služby nabízíme v trochu jiné podobě než jak je běžně chápáno. Naší vlajkovou lodí je totiž náhrada cloudu, respektive alternativa, jak vytvořit cloud v datovém centru zákazníka. Máme řadu takových, kteří zjistili, že cloud jako takový pro ně nemá všechny výhody. Když pominu cenová hlediska, pak jeho největší nevýhodou je často latence neboli reakční doba aplikací, zejména pokud aplikace vyžaduje přenosy velkých objemů dat. Další nevýhodou je nulová kontrola nad bezpečností dat, a to ať už z hlediska jejich ztráty, nebo potenciálního zneužití.
Pro tuto skupinu zákazníků nabízíme instalaci cloudové infrastruktury v jejich datovém centru. Nicméně oni tuto prvotní investici neplatí, ale platí jen za skutečnou spotřebu infrastruktury, jako by ji měli v cloudu. Toto široké portfolio služeb typu IaaS se nazývá HPE GreenLake. Náš globální ředitel HPE, Antonio Neri slíbil, že do roku 2022 budeme mít veškeré portfolio našeho hardwaru dostupné také formou této služby. V České republice je tato služba velmi oblíbená forma nákupu, vidíme zde nejvyšší nárůst prodejů, a dnes touto formou dodáváme zhruba 15 % naší produkce. Zvláště v poslední době, poznamenané karanténou kvůli koronaviru, tento způsob prodeje ještě akceleruje. Vidíme to u vzniklých potřeb zákazníků v některých oblastech.
Primárně šlo o řešení virtuálních desktopů (VDI), kdy řada z nich byla zvyklá, že 60 % až 70 % jejich zaměstnanců pracovala v kanceláři a najednou se 100 % firmy přesunulo na home-office a kapacity pro virtuální desktopy nestačily. Zvolili proto variantu HPE Green Lake, kdy je objem nainstalované infrastruktury na nás a oni platí jen za skutečnou spotřebu. Když potřeba výkonu naroste, je na nás, abychom nainstalovali dodatečnou kapacitu. Držíme přitom typickou rezervu výkonu 20 %, a když vidíme, že se začíná vyčerpávat, nainstalujeme další, aniž by zákazník cokoliv investoval. Flexibilitou se tedy přibližujeme cloudu a pokud jsme nad určitou kritickou masou, věřím, že je tato služba i pod cenou cloudové infrastruktury. Data má přitom zákazník uložena ve svém datovém centru, což znamená plně pod kontrolou svého perimetru.
Kterým subjektům nabízíte produkty a řešení nejčastěji, jak ve smyslu jejich velikosti, tak zaměření a oblasti průmyslu?
Vzhledem k tomu, že máme významné podíly na trhu, nemůžeme si dovolit ignorovat žádnou část trhu. Co se týče velikosti subjektů, pokrýváme proto všechny segmenty trhu, od malých a středně velkých firem až po velké organizace typu Enterprise. Velké společnosti (40-50 firem)i činí zhruba 50 % našeho obratu, a druhá polovina našich příjmů pochází z nižších segmentů trhu.
Pokud pak vezmeme jednotlivé vertikály, pak nejsilnější vertikálou u nás je průmysl. Na druhém místě pak veřejná správa a následuje ji finanční sektor.
Do kterých IT řešení směřují investice organizací nejčastěji?
Dnes se to dá hůře kategorizovat. Dříve si uživatel koupil hardware pod ERP systém nebo jinou podnikovou aplikaci. Dnes si kupuje sdílenou infrastrukturu. Například naše řešení HP Synergy je takzvaná komponovatelná infrastruktura, kde si kupujete určitou kapacitu serverů a datových úložišť. Poté tento stroj řízený HPE OneView přiděluje tuto kapacitu (infrastructure provisioning) tak, jak ji daná aplikace momentálně potřebuje.
Například když začne pracovní den, polovina zaměstnanců začne pracovat z domova, většina kapacity se použije na řešení virtuálních desktopů VDI. Večer, když se tato kapacita naopak uvolní, ji můžete použít například na zpracování uzávěrky dne v ERP systému jako je třeba SAP. Dnes si tedy zákazník kupuje infrastrukturu pro různé typy pracovních zátěží a stroje umějí automaticky poskytovat aplikacím tolik kapacity, kolik zrovna potřebují. Ustupuje se tedy od nákupů dedikované infrastruktury a přechází se na sdílenou.
Alfou a omegou je dnes bezpochyby schopnost analýzy jednotlivých pracovních zátěží v různých časových obdobích a kapacitu infrastruktury navrhnout tak, aby nebyla přebytečná a abyste ji dokázali plynule vytěžovat podle toho, jaké zátěže do ní pouštíte. Když se to ještě doplní o naši službu IaaS HPE Green Lake, odpadá vám možnost nakupovat více infrastruktury pro pokrytí špiček. V HPE Green Lake se totiž účtuje pouze reálná spotřeba. Pokud zákazník využije v jednom dni 90 % kapacity procesorů, účtujeme mu těchto 90 % v tomto jediném dni. Pokud jede v druhém dni na 50 %, účtujeme mu jen 50 %.
V České republice máme navíc výhodu, že tuto službu poskytujeme déle než deset let, protože v původním HP jsme byli vlastně jedním z průkopníků. Díky rozsáhlé instalované bázi HPE GreenLake , která dnes obsahuje hardware za více než 750 milionů korun, si můžeme dovolit pohotovostní sklady, které nám umožňují reagovat na kritické požadavky nárůstu potřeb zákazníka v řádu dní nebo hodin.
Můžete nějak komentovat chování organizací ohledně IT v poslední době, kdy kvůli koronavirové karanténě vzrostl tlak na práci online?
Už jsem se k tomu trochu vyjádřil v předchozích odpovědích. Zákazníci posilovali zejména serverové farmy VDI, a to nezávisle na použité platformě (Microsoft, VMware nebo Citrix apod.)
Další oblastí bylo posilování webových serverů kvůli nárůstu online transakcí, a to ať už pro přímé obchodování, nebo o servery podílející se na poskytování informací široké zákaznické bázi. Současně se zvyšovala jejich kapacita, aby byla rezerva výkonu proti bezpečnostním hrozbám, jako je například útok DDoS.
Jak jste se sami vyrovnali s karanténou?
Během první vlny šíření nákazy COVID-19 jsme z 90 % přešli na práci z domova, kromě některých nezbytných rolí, například servisních, kdy tito lidé museli pracovat v terénu. V tom musím naši vlastní zkušenost ocenit. Společnost HPE byla na digitální transformaci dobře připravena. Nevím, zda v centrále HPE některé kapacity posilovali, ale my jsme nic nepocítili, žádné aplikace neměly pomalejší odezvu, všechno fungovalo stejně jako z kanceláře. Náš přechod byl bez jakéhokoliv zásahu či problému, ze dne na den. Zákazníci, kteří měli problém, museli měnit a navyšovat infrastrukturní kapacity, a ty první dny karantény byla jejich datová centra přetížena. I proto jsem byl velmi rád za naše zkušenosti z prodeje infrastruktury jako služby, protože právě v tento okamžik se to velmi hodilo.
Řada zákazníků nechtěla, nebo ani nemohla, investovat dopředu velké peníze pro posílení svého IT. Naše služba HPE Green Lake je totiž nezatěžovala žádnými dalšími investicemi. Zakoupili si od nás tuto službu, my jsme jim nainstalovali potřebný hardware, aniž by museli platit jakýkoliv poplatek a oni mohli službu IaaS začít okamžitě využívat, úplně stejně, jako kdyby měli svoji infrastrukturu někde v cloudu. Některé požadavky, které by jinak museli řešit zdlouhavým dokupováním infrastruktury nebo rozšířením kapacit v cloudu, jsme jim byli schopni pomoci vykrýt v jejich datovém centru. Toto chápu jako velkou tržní výhodu HPE.