Ve 36 % zkoumaných případů se ukázalo, že přípojky nejsou vůbec technicky schopné uváděné maximální rychlosti dosáhnout.
Operátoři budou muset od příštího roku ve smlouvách se zákazníky uvádět přesnou rychlost poskytovaného připojení k internetu. Pokud deklarovanou rychlost nedodrží, čekají je od Českého telekomunikačního úřadu pokuty. V rozhovoru s ČTK to uvedla předsedkyně ČTÚ Hana Továrková. Operátoři opatření vítají.
„Operátor již nebude moci říct, že nabízí 100 Mbit/s, když ta služba poběží stomegabitovou rychlostí jen třeba jednu minutu denně. To už nepůjde,“ uvedla. Deklarovanou rychlost bude muset služba splňovat 90 procent dne. Spotřebitele o tom chce ještě před Vánoci informovat v osvětové kampani.
Úřad podle ní nechce jít od začátku cestou sankcí, ale chce spíše upozorňovat. Nicméně již má informace o firmách, které se chystají záměrně nařízení regulátora nedodržovat.
„Jsme rádi, že pravidla nastavená ČTÚ budou platit pro všechny subjekty na trhu. Zejména ji budou muset respektovat ti hráči, kteří tuto povinnost nechtěli převzít dobrovolně,“ reagoval mluvčí T-Mobilu Jiří Janeček. Podle mluvčího Vodafonu Ondřeje Luštince tento krok přispěje ke kultivaci telekomunikačního trhu. „Drobná odchylka je vzhledem k fyzikálním vlastnostem přístupových technologií možná, ale nabídka musí být férová,“ dodal.
ČTÚ vycházel z nedávného měření, podle kterého vykazovalo 16 procent přípojek velkou odchylku skutečné rychlosti od deklarované a v 36 procentech případů se ukázalo, že přípojky nejsou technicky schopné uváděné maximální rychlosti dosáhnout.
Připojení k internetu prostřednictvím pevných sítí využívá téměř 3,3 milionu zákazníků. Přes mobilní sítě se připojuje 10,3 milionu koncových uživatelů. Tento počet zahrnuje také účastníky využívající tzv. fixní LTE, kterých je asi 420.000.
Od ledna příštího roku rovněž úřad jako první v Evropě zprovozní Srovnávač mobilních a internetových služeb. „I to budeme samozřejmě kontrolovat, aby tam operátoři nezveřejňovali nějaké nabídky s podmínkami pod čarou. Tyto praktiky chceme v příštím roce celkem intenzivně potlačovat,“ dodala. Nabídky operátorů by se měly zpřehlednit, aby jim lidé více rozuměli.
Továrková je předsedkyní ČTÚ od konce ledna, kdy vystřídala Jaromíra Nováka. Ten odešel po sporu s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem o podmínky aukce 5G. Před loňským jmenováním do rady ČTÚ pracovala jako advokátka.