Singapur je ideálním místem vzhledem k jeho komparativní výhodě v oblasti technologií…
Některé velké čínské technologické společnosti kvůli napětí mezi Spojenými státy a Čínou rozšiřují své aktivity v Singapuru. Týká se to například internetového obchodu Alibaba i dalšího internetového giganta Tencent. Společnost Byte Dance, která vlastní platformu TikTok, tam investuje miliardy dolarů, píše server BBC. Singapur se považuje za neutrální území a má dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s Čínou. Vztahy těchto velmocí se zhoršují, poslední dobou to pociťují hlavně technologické firmy.
Tencent, který mimo jiné vlastní aplikaci WeChat, tento týden oznámil, že rozšiřuje svou přítomnost v Singapuru, aby podpořil své rostoucí podnikání v jihovýchodní Asii i jinde. Své nové zastoupení označil za strategický přínos ke svým kancelářím v jihovýchodní Asii.
Aplikaci WeChat, která je asijskou obdobou sociální sítě Facebook, hrozí tento měsíc ve Spojených státech zákaz podobně jako TikToku. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se zaměřila na čínské aplikace a technologické firmy. V případě platformy TikTok, jež slouží ke sdílení krátkých videí a v USA má kolem 100.000 uživatelů, Trump oznámený krok odůvodňuje obavami o národní bezpečnost, pokud by TikTok předával data o amerických uživatelích čínské vládě.
Podobně postupuje Trumpova administrativa proti čínské společnosti Huawei. Na konci srpna proti ní zpřísnila sankce, které jí zamezují v přístupu k čipům. Americký prezident několikrát zmínil i možnost zpřetrhat vazby mezi americkou a čínskou ekonomikou.
„Vzhledem k napětí mezi USA a Čínou v technologickém sektoru a vzhledem ke zvýšenému riziku zpřetrhání vazeb mezi oběma ekonomikami dává smysl, že čínské technologické firmy rozdělují své aktivity v Číně i mimo ni,“ řekl analytik Tommy Wu ze společnosti Oxford Economics. „Singapur je ideálním místem vzhledem k jeho komparativní výhodě v oblasti technologií, geografické blízkosti k Číně a s ohledem na jeho pozici inovativního centra v jihovýchodní Asii,“ dodal.
Singapur býval vždy regionální základnou západních firem díky svému pokročilému právnímu a finančnímu systému. Nyní je tento městský stát i v hledáčku čínských firem.
Politický neklid v Hongkongu a zavedení kontroverzního čínského zákona o národní bezpečnosti přiměly řadu společností, aby se v Asii poohlédly po stabilnějším obchodním prostředí.