Útoky na hesla jsou nejběžnější hrozbou. V srpnu nicméně ustaly cílené kampaně zaměřené výhradně na Česko.
Kybernetické hrozby se po koronavirové krizi ustálily. Typickou hrozbou pro ČR zůstal spyware, který má za cíl odcizit uživatelská hesla, především z webových prohlížečů. Podobné útoky je možné objednat na černém trhu i jako službu nebo zde i kupovat databáze odcizených hesel.
Některé typy útoků oslabily, příkladem může být nelegální těžba kryptoměn. Vyplývá to z pravidelných dat společnosti ESET. „Od května jsme byli každý měsíc svědky masivní kampaně, která se zaměřovala výhradně na české uživatele. Jednalo se o dva různé typy spyware, který krade uživatelům hesla. V srpnu se zdá, že se situace začíná vracet do starých kolejí. Vývojáři těchto malwarů začali svou pozornost tříštit i mezi další regiony,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v české pobočce společnosti ESET.
Kybernetické útoky vedené cíleně proti uživatelům v České republice nejsou běžné. V minulosti se analytici z ESETu setkali se scénářem, kdy útočníci na zdejším trhu zkoušeli nové typy škodlivých kódů.
V srpnu byl v ČR nejčastějším malwarem trojský kůň Spy.Agent.AES, počet jeho detekcí se pohybuje v řádu tisíců týdně. Ještě v červnu stál Spy.Agent.AES za čtvrtinou detekcí. Jeho podíl klesl s tím, jak se v srpnu jeho tvůrci přestali soustředit na Česko a zaměřili se také na Španělsko, Řecko a Bulharsko.
Podobným typem běžného spyware je trojský kůň Spy.Agent.CTW. Ten od minulého měsíce oslabil o více než polovinu. Třetí nejčastěji detekovaná hrozba byl backdoor FormBook. Jedná se opět o obdobný typ útoku.
Nejčastější kybernetické hrozby
ČR, srpen 2020
1. Trojan.MSIL/Spy.Agent.AES (13,39 %)
2. Trojan.MSIL/Spy.Agent.CTW (5,89 %)
3. Trojan.Win32/Formbook (4,00 %)
4. Trojan.Win32/PSW.Fareit (3,64%)
5. Trojan.Win64/CoinMiner.TK (3,09 %)
6. Trojan.DOC/Agent.FO (2,52 %)
7. Backdoor.Java/Adwind (2,02 %)
8. Trojan.Win32/Delf.UNA (1,98 %)
9. Backdoor.Win32/Tofsee (1,79 %)
10. Backdoor.Win32/Agent.UAW (1,34 %)
Zdroj: ESET