V prvním testu se zaměříme na Norton Internet Security 2008 od společnosti Symantec. Pro ty, kteří snad o Internet Security ještě neslyšeli, jedná se o velice komplexní balík bezpečnostních aplikací, které váš počítač chrání před veškerými nástrahami Internetu, jako jsou viry či spyware.
Nutno však zmínit, že Internet Security 2008 je dostupný pouze pro operační systémy z dílny Microsoftu (XP, Vista a Media Center – viz níže). Symantec postupuje s trendem několika posledních let, který přeje aplikacím kombinujícím několik ochranných prvků dohromady (škodlivý kód je dnes daleko složitější odhalit, proto je potřeba několik různorodých aplikací), na rozdíl od dřívějších dob, kdy se dalo mluvit pouze o klasických antivirových programech.
Ochrana při nakupování
Součástí balíku je i ochrana před phishingem (jedná se o aplikaci Norton Identity Safe), stále bohužel dostupná jen pro Internet Explorer 6 a vyšší verze, která se při testování ukázala jako užitečná a funkční. Aplikace Identity Safe zabezpečuje osobní údaje a identitu zákazníků při nakupování, stará se o správu přístupu k bankovním účtům a eliminuje možnost krádeže identity při procházení Internetu. Také uchovává a šifruje hesla a jiná důvěrná data a automaticky je na žádost uživatele vyplňuje v rámci úspory času a ochrany před krádeží prostřednictvím programů zaznamenávajících stisky kláves.
Identity Safe je samozřejmě možné vypnout, ostatně jako prakticky vše v celém Internet Security 2008, pro vaše vlastní bezpečí však doporučuji nechat program spuštěný po celou dobu práce. Už jen proto, že jeho fungování se na výkonu počítače vůbec neprojevuje.
Dávejte si pozor na spam
S doplňkem Add-on (přiloženém na instalačním CD) dokáže balík také poměrně účinně chránit před nevyžádanou poštou (spamem), zajistit funkce rodičovského zámku a funguje i jako obousměrný firewall, čímž váš počítač chrání před případným útokem ze strany crackerů. Ochrana před spamem probíhá vždy při přijímání a odesílání zpráv v rámci komunikace s emailovým serverem pomocí protokolů SMTP a POP3. Ochrana samotná je dostupná pro jakéhokoliv emailového klienta, který je při instalaci zároveň automaticky nakonfigurován. Osobně používám emailový klient integrovaný v Opeře a nezaznamenal jsem sebemenší problém.
Rodičovský zámek má také velice širokou škálu použití a rozhodně není nutné o něm uvažovat jen jako o nástroji na ochranu dětí před nevhodným obsahem Internetu. Použije-li rodičovský zámek společnost, která ke své ochraně používá právě internet Security 2008, dostane IT manažer do rukou velice jednoduchý nástroj ke kontrole a omezování pohybu zaměstnanců po Internetu. Zablokování návštěv chatů, stránek s erotickým obsahem a online her či zakázání komunikace pomocí oblíbených IM (ICQ, MSN, Yahoo Messenger) je pak jednoduché.
Za zmínku stojí technologie SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), která velkou měrou přispívá k dobré funkčnosti Internet Security 2008. Technologie SONAR poskytuje ochranu na základě chování všech aplikací a je schopna zjistit nový spyware a viry ještě dříve, než jsou k dispozici tradiční definice založené na signaturách. Aktualizace virových databází jsou však tak trochu achillovou patou celého programu, resp. jejich ne moc častá aktualizace. Například v porovnání s konkurenčním NOD32, kde dochází k aktualizacím i několikrát denně, vypadá Internet Security s aktualizacemi i jen jednou za několik dní poněkud nedostatečně aktuální.
Začínáme s instalací
Požadavky na systém jsou v Internet Security 2008 dosti mírné. Jako minimální je označován procesor s minimální frekvencí 300 MHz, 256 MB operační paměti a 350 MB místa na pevném disku (kompletní instalační specifikace viz níže). I v případě vysokého zatížení počítače jinými aplikacemi se na pozadí běžící Internet Security 2008 chová příjemně (ukrajuje si pro sebe cca 30 MB operační paměti) a nijak uživatele svým chodem neobtěžuje. Jediným nemilým překvapením může být náhlé spuštění úplného prověření disku. Proto vám vřele doporučuji tento proces naplánovat na noční hodiny.
Instalace je, na rozdíl od jiných antivirových aplikací, velice jednoduchou záležitostí. I laik nemá problém se základním nastavením, které je po něm požadováno (prakticky je nutné jen vybrat cílovou instalační složku), o vše ostatní se postará aplikace sama a nehrozí tak snížení bezpečnosti v důsledku neznalosti. Instalace samotná je plně automatická, jen v jedné chvíli je nutné povolit restartování počítače a následně i pokračování instalace.
Velkým problémem instalace je však její, v porovnání s konkurencí, poměrně velká časová náročnost. Pro ilustraci, na mém stroji (2 GHz/667 MHz/4 MB L2 cache Core2Duo s 2 GB DDR2 667MHz RAM) trval celý proces krátce přes půl hodiny. Instalace si vyžádá jeden restart a po nainstalování je jako u ostatních produktů nutné aktualizovat virovou databázi a nechat zkontrolovat celý počítač. Celkově tedy počítejte cca 1 – 2 hodiny v závislosti na velikosti disku a parametrech počítače. Kontrola disku počítače, která zabírá dost dlouho, se sice dá přeskočit a provést až později (například v noci, kdy počítač stejně nikdo nepoužívá), avšak firma Symantec doporučuje nechat ji spuštěnou hned po instalaci.
Změny v nové verzi
Oproti předchozím doznala verze 2008 několika významných změn. První z nich je značné zlepšení vyhledávacího algoritmu, což snižuje časovou náročnost prohledávání (v porovnání s Internet Security 2007 na stejném stroji) a také znamená daleko menší nároky na počítač. Obojí se promítá do poměrně nízkých minimálních nároků na systém. Menších změn doznalo i grafické prostředí programu. Ovládání však zůstává stále stejně jednoduché a příjemné.
Ovládání aplikace
Ovládání je rozděleno do dvou hlavních oken, první pro správu všech aplikací v rámci Internet Security 2008, druhé pro nastavení automatických aktualizací, automatického prověřování disku apod. Po straně je umístěno i ovládání prvků, které člověk využije nejčastěji (okamžité připojení k aktualizacím Live Update, zkontrolování disku, nápověda apod.).
Zajímavou novinkou je i kontrola stavu zabezpečení celé sítě, ke které je počítač připojen. Tato služba umožňuje sledovat stav zabezpečení ostatních počítačů v síti, které mají nainstalované produkty Symantec mapování. Program sám je schopen poskytnout spolehlivé a odborné rady ke správě nastavení zabezpečení celé sítě.
Pokud je na centrálním serveru také nainstalován Internet Security 2008, je možné jej využít pro stažení aktualizací, z nichž lze posléze aktualizovat i ostatní k serveru připojené pracovní stanice. Bohužel, toto řešení je poměrně náročné a vyžaduje složité nastavování a orientaci v programu.
Závěr a hodnocení
Norton Internet Security 2008 je dle mých zkušeností velice dobrý antivirový program za slušnou cenu (cca 1500,- Kč/licence), který je však určen především pro domácnosti a malé firmy. Nedá se bohužel nasadit jako firemní řešení pro větší množství počítačů, kde jsou standardně vyžadovány funkce jako vzdálená instalace a správa, možnost kontroly z jednoho místa apod. K tomuto účelu není Internet Security vyvinut, jeho místo však může nahradit Symantec Endpoint Protection, kterému se budeme věnovat v jednom z příštích testů.
Výhody a nevýhody
– zdlouhavá instalace
+ jednoduchá a rychlá uživatelská podpora
+ technologie SONAR a Indentity Safe
+ osvědčený produkt
+ dobrá cena