V roce 2022 bude podle odhadu Gartneru 75 % databází nasazeno nebo migrováno do cloudu. Nejčastějším způsobem provozu cloudových databází bude časem režim SaaS a za trend přesunu do cloudu mohou hlavně databáze využívané pro analytiku, ve spojení s umělou inteligencí a strojovým učením.
„Analytické“ databáze (data management solutions for analytics, DMSA) v metodice Gartneru zahrnují jak datové sklady, tak i datová jezera.
Podle odhadů Gartneru z poloviny letošního roku vzrostl databázový trh loni celosvětově o velmi slušných 18,4 % na celkových 46 miliard dolarů. Co se týče cloudových databází, šlo ovšem o nárůst prodejů o 68 %, o 75,5 % pak navíc vrostly databázové služby provozované na platformách Amazonu (AWS) a Microsoftu (Azure). (Poznámka PH: což by se však řadilo spíše do modelů IaaS a PaaS než k výše zmiňovanému SaaS).
Výhodou cloudových databází oproti jejich provozu na vlastní infrastruktuře má být kromě větší pružnosti a rychlejší konfigurace hlavně to, že jediný poskytovatel cloudu nabízí databázi mnohem lépe integrovanou s dalšími aplikacemi, zatímco on-premise musejí podniky takovou integraci zajišťovat vlastními silami, maximálně k tomu mají k dispozici částečnou předem vestavěnou funkcionalitu. Integrace databáze a dalších služeb většinou probíhá u jediného poskytovatele cloudu, a a to bez ohledu na to, že řada podniků jinak vedle sebe využívá cloudů různých dodavatelů. U analytických databází je důležité hlavně propojení se systémy strojového učení a umělé inteligence, kde řada firem vůbec nemá potřebné zdroje, aby je mohla provozovat místně.
Ačkoliv dle Gartneru loni i trh on-premise databází ještě rostl, ve skutečnosti jsou případy nového nasazování těchto systémů výjimečné. Růst je dán upgrady, které firmy vnímají jako sázku na jistotu, a v neposlední řadě i růstem cen (jak přímo na straně dodavatelů, tak i kvůli tomu, že s rozsahem zpracovávaných dat se mění i licencování). V blízké budoucnosti začne trh on-premise databází nicméně klesat i čistě účetně.
Na celou záležitost se lze dívat i tak, že čtyři největší dodavatelé databází (zmínění výše + IBM) nejen dodávají cloudové verze svých produktů, ale i poskytují cloudové služby obecně. Z pěti největších dodavatelů databází se v žebříčku Gartneru z tohoto trendu vymyká pouze SAP. Problém z přesunu dat do cloudu vyplývá mj. i pro firmy, které prosazovaly nasazení big data na platformě Hadoop, soudí Jessica Davies na InformationWeek (viz také: Hadoop a MapR, Hadoop a Spark).
Již dnes pozorujeme, že nové funkce bývají přednostně uváděny u cloudových verzích databázových řešení (Oracle) a v budoucnu tento trend ještě zesílí. Nakonec se tak provoz databáze v cloudu stane výraznou konkurenční výhodou. V omezené míře bude přetrvávat místní nasazení databází v podobě předkonfigurovaných hardwarových zařízení (IBM, Teradata, SAP HANA, Yellowbrick).
Podniky ovšem mohou proces migrace provádět postupně, využít třeba nabídky cloudu na vlastní infrastruktuře (např. pro data se zvláštními regulačními požadavky) nebo jiné služby soukromého cloudu. Migrace si vynutí i změny ve financování podnikového IT. Protože v cloudu se účtuje především podle spotřeby prostředků, v objemném rozpočtu vyhrazeném na databáze dojde k přesunům z položek investičních výdajů na provozní.
Zdroj: Gartner, Informationweek a další