S rostoucím počtem účtů, které patří zesnulým, vyvstává otázka, jak nakládat s „virtuálním dědictvím“.
Na sociální síti facebook by mohlo být za padesát let registrováno více mrtvých lidí než živých. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity, o které informoval britský list The Guardian. Pokud počet uživatelů facebooku poroste současným tempem, síť by v roce 2100 mohla mít 4,9 miliardy „uživatelů“, kteří budou tou dobou již po smrti.
Vědci z Oxfordu ve své studii vycházeli z dat facebooku za loňský rok a odhadu vývoje světové populace, který učinila Organizace spojených národů. V současnosti má síť 2,37 miliardy aktivních uživatelů po celém světě.
Pokud by se růst počtu uživatelů facebooku v loňském roce úplně zastavil, mělo by v roce 2100 účet na síti 1,4 miliardy mrtvých lidí. Už v roce 2070 by za tohoto scénáře počet mrtvých na facebooku převýšil počet živých. Pokud by růst pokračoval dosavadním tempem, tedy o 13 procent ročně, dosáhl by v roce 2100 počet účtů patřících zesnulým lidem 4,9 miliardy.
Podle vědců vyvstává v souvislosti s rostoucím počtem účtů na facebooku, které patří zesnulým lidem, palčivá otázka, jak nakládat s „virtuálním dědictvím“. Spoluautor studie David Watson upozornil, že facebook by mohl v budoucnu sloužit jako určitý druh archivu lidské kultury. Důležité proto podle něj je, aby k datům zesnulých neměla přístup „jen jediná společnost orientovaná na zisk“. „Je důležité, aby budoucí generace mohly užívat naše digitální dědictví a mohly tak lépe porozumět vlastní historii,“ uvedl Watson.