Na Domažlicku bylo spuštěno digitální vysílání. Jaká je bilance a jaké jsou dojmy ? • Hackerský útok na Monster.com se dotkl také vládního serveru USAjobs.gov. Podvodníci získali osobní údaje velkého množství uživatelů • Software na odemčení IPhonu bude brzy na prodej.
V noci z pátku na sobotu došlo na Domažlicku k vypnutí analogového vysílání. Přechod na digitální příjem se neobešel bez problémů.
Na všech místech Domažlicka není příjem kvalitní, a tak mnohým digitální televize tu analogovou svojí kvalitou bohužel nenahradila. Vypnutí vysílače Vraní vrch navíc přineslo několik dalších nežádoucích efektů – například v Mariánských Lázních jsou lidé bez příjmu televize Nova. V okolí Domažlicka někteří lidé vyřešili svůj problém přeladěním televize na vysílač Kračov, jehož se digitalizace netýkala. Další domácnosti přelaďují televizi podle toho, co chtějí sledovat – pro ČT1, ČT2 a Novu používají set-top box, pro Primu se snaží naladit původní analogové vysílání.
Nastalé situace využívají společnosti, které nabízejí kabelovou televizi. UPC přišlo s letákovou kampaní a s posílením prodejců v lokalitě. Přijímač navíc umí získat signál jak ze zásuvky, tak ze vzduchu. Situace využívá například i Poštovní spořitelna, která chce získat nové zákazníky. Set-top box si můžete pořídit s tisícikorunovou slevou, pokud si u tohoto bankovního ústavu otevřete nový účet. Firma má v plánu také ovládání účtu pomocí digitální televize, datum spuštění tohoto projektu ale zatím není známo. Analogové vysílání v Česku by mělo definitivně skončit 10. října 2010.
V sobotu 1. září také definitivně skončilo analogové vysílání ve Finsku. Stalo se tak po informačních kampaních a testování digitálního vysílání, které bylo v provozu od roku 2001. O termínu celoplošného vypnutí analogového vysílání rozhodla finská vláda v roce 2004. Ani zde ale zdaleka nejde o hladký přechod – desetitisíce domácností jsou bez příjmu televize a síť vysílačů nepokrývá celé území. Kdy budou na finském území vyryta slepá místa, se zatím neví.
Další útok na americký vládní server
Osobní údaje dvou milionů uživatelů dány na pospas podvodníkům. To je bilance posledního crackerského útoku na server Monster.com, jenž mimo jiné provozuje i stránky USAjobs.gov, vládní web nabízející možnosti pracovního uplatnění. Oznámení o útocích předcházel omezený provoz webu. Podvodníkům se podle všeho podařilo získat jména, adresy, telefonní čísla a e-maily uživatelů. Čísla sociálního pojištění zůstala dle vládního mluvčího naštěstí nedotčena.
Útok proběhl prostřednictvím viru, jenž se dostal uživatelům serveru do počítačů – ten pak, řízen ze serveru hostovaného ukrajinskou společností, získával data a posílal je na další neznámý server. Spekulace napovídají, že cílem bylo získání podkladů pro phishingový útok. Pomocí získaného materiálu by bylo snadné vytvořit e-mailové zprávy tvářící se stejně důvěryhodně, jako ty pravé od Monster.com. Server USAjobs.gov reagoval umístěním varovného prohlášení na svoje stránky, který má uživatele před případným phishingem uchránit.
Software pro odemčení iPhone
Brzy bude možné zakoupit si software pro odemčení přístroje firmy Apple – iPhone. Ten je ve Spojených státech prozatím svázán s použitím v síti AT&T.
Skupina nezávislých vývojářů oznámila svůj záměr prodávat „odemykací“ software hned, jak se jim podaří zprovoznit platební systém. Na serveru iphonesimfree.com jsou prozatím k dispozici informace. Jak systém pracuje, bylo možné vidět na CNN, kde byl postup předveden. Po spuštění softwaru a po vložení jiné sim karty začal přístroj bez problému fungovat i v jiné síti. Na rozdíl od jiných řešení pro odemčení, v tomto případě je nutné pouze spustit zmiňovaný software.
Vzhledem k tomu, že podobný systém svázání s operátorem chystá Apple i pro distribuci přístroje v jiných zemích, bude možná odemykací software dobrým prodejním artiklem.
Související
IT byznys: Nokia spouští Mosh – betaverzi
IT Byznys: IBM se připravuje na akvizici a Nokia hlásí rekordní zisky