Proti původnímu záměru ministerstvo vnitra nezíská část nabízených kmitočtů na vybudování vlastní sítě pro bezpečnostní složky.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) hodlá spojit aukci kmitočtů v pásmu 700 MHz uvolněných po televizním vysílání v roce 2020 s nabídkou frekvencí v pásmu 3,5 GHz. Soutěž, která má umožnit vybudování rychlých mobilních sítí 5G, by se měla uskutečnit ve druhé polovině letošního roku. ČTK to řekl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Se spojením dvou aukcí do jedné počítá návrh podmínek, který úřad v lednu předložil k veřejné konzultaci. Vypořádání připomínek by mělo být hotové do konce února, dodal mluvčí.
Frekvence v pásmu 700 MHz se uvolní po přechodu televizního vysílání na nový standard DVB-T2 v příštím roce, pásmo 3,4 až 3,6 GHz je volné. Jedním z hlavních dodavatelů infrastruktury pro sítě 5G je čínská Huawei, kterou tuzemský Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil za bezpečnostní riziko. Případné vyloučení Huawei z budování 5G sítí by mohlo podle odborníků jejich spuštění v tuzemsku zpozdit.
Úřad také počítá s tím, že by lákal čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností podat nabídku na vyhrazený blok deset MHz z celkových 30 MHz v pásmu 700 MHz. Nový operátor by vedle třetiny z nabízených frekvencí zároveň získal právo na národní roaming v sítích stávajících operátorů do doby, než postaví síť vlastní.
Operátoři, kteří v aukci získají frekvence v pásmu 700 MHz, by podle dosažené velikosti spektra měli mít povinnost podat nabídku do veřejné zakázky ministerstva vnitra na zajištění komunikace krizových a bezpečnostních složek. Proti původnímu záměru tak ministerstvo vnitra nezíská část nabízených kmitočtů na vybudování vlastní sítě pro bezpečnostní složky.
V Česku je 14,5 milionu aktivních SIM karet. Více než 93 procent využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory. Preferovanou technologií využívající rychlé datové přenosy je LTE. Kmitočty pro LTE získali operátoři ve dvou aukcích v letech 2013 a 2016 za celkově více než 11 miliard korun.