3D tisk a robotická automatizace jsou nejvíc rozšířeny v elektronickém a automobilovém průmyslu.
Používání 3D tisku či robotické automatizace je podle ČSÚ doménou především velkých subjektů. V roce 2018 používala průmyslové roboty již více než polovina velkých, téměř třetina středních, ale jen 6 % malých podniků v odvětví zpracovatelského průmyslu.
Téměř všechny české firmy bez ohledu na jejich velikost či převažující ekonomickou činnost mají přístup k internetu a většina má i své webové stránky. V lednu 2018 nebyly on-line jen dva podniky ze sta a vlastní stránky nemělo 17 % podniků s deseti a více zaměstnanci. „Potěšující je, že v nabídce některých pokročilých webových funkcí jsou české podniky vysoce nad evropským průměrem. Například u poskytování možnosti on-line objednávek či rezervací na webu jsou firmy v ČR za rok 2018 v rámci EU na šestém místě,“ uvádí předseda ČSÚ Marek Rojíček.
Digitalizace v podnikatelském sektoru se projevuje také např. využíváním služeb placeného cloud computingu. „Využívání placených cloudových služeb podniky rok od roku narůstá. Nejnovější data potvrzují, že je využívá již více než čtvrtina firem v ČR a téměř polovina velkých,“ uvádí Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
3D tisk a roboty využívají především velké podniky, vzhledem k velmi vysokým pořizovacím investičním nákladům. „3D tisk využívala necelá pětina a robotickou automatizaci přibližně třetina velkých firem s více než 250 zaměstnanci. Tyto technologie jsou nejvíce rozšířeny ve zpracovatelském průmyslu, konkrétně jde o elektronický a automobilový průmysl. 3D tisk pak v odvětví výzkum a vývoj,“ upřesňuje Kamila Burešová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. V případě využívání 3D tisku jsou české podniky na průměru EU, u využívání robotů jsme mírně pod evropským průměrem, velmi podobně jako země, které s ČR sousedí.
Zdroj: ČSÚ: Využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru 2018