V 80. letech byla značka Olivetti známá jako jeden z největších výrobců počítačů. Sloužily i při české kuponové privatizaci.
Italský podnikatel Camillo Olivetti, který se narodil 13. srpna 1868, založil firmu Olivetti, která se proslavila hlavně jako výrobce psacích strojů, kalkulaček a kancelářské techniky nebo specializované elektroniky pro banky či pošty. Zlatou érou firmy byla především 80. léta 20. století, kdy byla značka Olivetti známá jako jeden z největších výrobců počítačů.
Když inženýr Olivetti svou firmu začátkem minulého století zakládal, měl jednoduchý cíl – vyrobit čistě italský psací stroj. Měl k tomu dobré předpoklady, v roce 1891 vystudoval turínskou polytechniku a později byl na zkušené ve Spojených státech, kde pobýval i na Stanfordově univerzitě. Prvním Olivettiho podnikem byla společnost C.G.S. (centimetr, gram sekunda), kterou založil roku 1896 se dvěma partnery a která vyráběla elektrické měřící přístroje.
Společnost nazvanou „Ing. C. Olivetti e C.“ založil Camillo Olivetti 29. října 1908 v Ivree. Továrna začala vyrábět tehdy vrcholnou kancelářskou techniku, kterou byl psací stroj. Olivetti začínal s dvacítkou zaměstnanců, které osobně vyškolil a kteří zpočátku vyrobili 20 strojů týdně. Koncem 20. let už produkoval 13.000 psacích strojů ročně.
V roce 1932, kdy Olivetti představil první přenosný psací stroj, převzal otěže firmy Camillův syn Adriano. Dalšího růstu firmy, který přišel po skončení druhé světové války, se ale Camillo Olivetti už nedočkal, zemřel 4. prosince 1943.
Po roce 1945 firma rostla a při oslavách půlstoletí existence měla jen v Ivree přes 14.000 zaměstnanců, dalších 10.000 pak zaměstnávaly dceřiné podniky v 17 zemích světa.
V 60. a 70. letech se italský výrobce potýkal s finančními problémy, na lepší časy se začalo blýskat v roce 1978, kdy se představil první elektronický psací stroj. O čtyři roky později přišel první osobní počítač a s ním i nová éra. Od 80. let se firma soustředila na informační technologie, počítače Olivetti sloužily i při české kuponové privatizaci. Od poloviny 90. let ale firma jen s obtížemi držela krok s vývojem zejména v oblasti osobních počítačů a nakonec celou divizi v roce 1997 prodala.
Na přelomu století prošla společnost rukama několika majitelů aby nakonec v roce 2003 sama fúzovala s telekomunikační skupinou Telecom Italia.