Průměrná cena nejoblíbenějších grafických karet v posledním měsíci vzrostla cca o pětinu, některé karty ale podražily víc než 30 %.
Grafické karty do počítačů, které lze použít pro takzvanou „těžbu“ kryptoměn jako například bitcoinu, jsou v řadě obchodů vyprodané. Poptávka po nich stoupla o stovky procent, zvýšily se i jejich ceny. V některých obchodech je také omezen jejich prodej na jeden či dva kusy na zákazníka, vyplývá z dnešní ankety ČTK mezi prodejci.
„Od začátku tohoto roku sledujeme nárůst zájmu o grafické karty až trojnásobně oproti předchozímu období, i když vlna zájmu k nám dorazila později, než tomu bylo ve světě,“ uvedl šéf vývoje srovnávače cen Heureka.cz Lukáš Putna.
Podle e-shopu Alza.cz stoupla loni poptávka po grafických kartách, spolu s největším nárůstem hodnoty bitcoinu, meziročně až o 700 procent. „Díky těžení kryptoměn nastal celosvětový problém v dodávkách grafických karet. V této souvislosti pozorujeme značné zvýšení poptávky a nákupu hotových skladových sestav,“ řekla mluvčí Patricie Šedivá.
Také CZC.cz eviduje růst prodeje grafických karet. „Až do takové míry, že velká část sortimentu je momentálně vyprodaná a vzhledem ke stavu trhu ve světě se nezdá, že by se tato situace měla v dohledné době nějak výrazně změnit. I tak ale sledujeme možné příležitosti pro nákup zboží v zahraničí, abychom uspokojili poptávku hráčů i ‚těžařů‘,“ dodala Lucie Vinická z e-shopu.
Průměrná cena nejoblíbenějších modelů grafických karet v posledním měsíci podle údajů Heureky vzrostla zhruba o pětinu, některé karty ale podražily o více než 30 procent. „Češi mají největší zájem o karty v rozmezí mezi osmi a 18 tisíci korunami. Cena nejvýkonnějších grafických procesorů přesahuje hranici 100.000 korun,“ dodal Putna.
Na světě existuje téměř 1400 kryptoměn, kromě bitcoinu jde například o ethereum, bitcoin cash, ripple či litecoin. Zájem o digitální měnu bitcoin i další takzvané kryptoměny roste, současně se zvyšuje počet míst, kde bitcoiny přijímají. V ČR je nyní podle portálu Coinmap.org 300 míst, kde je možné bitcoiny utratit. Tato mapa ale zdaleka neobsahuje všechny tyto subjekty.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky.
Takzvaná těžba většiny kryptoměn spočívá v řešení složitých výpočetních operací. Proces těžby má pro kryptoměny zásadní význam, protože zajišťuje potvrzení transakcí jejich uživatelů. „Těžaři jsou za tuto službu odměněni nově vygenerovanými ‚vytěženými‘ mincemi a poplatky, které lidé za transakce v rámci sítě zaplatí. Samotné výpočty jsou velmi náročné a k efektivní těžbě jsou dnes již potřeba specializovaná zařízení nebo právě grafické karty, které mají potřebný výpočetní výkon,“ uvedl Ondřej Příhonský ze společnosti world BTC business.
Nyní již podle něj nedává ekonomický smysl těžit za pomoci karet bitcoin, ale těžba jiných kryptoměn, jako je například ethereum, je za určitých podmínek stále výnosná. „Tato situace vede k velké poptávce po grafických kartách a k jejich relativnímu nedostatku na trhu. S nástupem nových technologií se však může stát, že v budoucnu již nebudou grafické karty pro těžbu použitelné, ať už z důvodu jejich nahrazení výkonějšími alternativami či změně mechanismu samotné těžby,“ dodal.
Podle analytiků je investice do digitální měny bitcoin extrémně nevyzpytatelná a riziková, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun. Jižní Korea minulý týden oznámila, že hodlá obchodování s kryptoměnami zakázat. O potřebě omezit toto obchodování se hovoří i v dalších zemích.