Výdej zboží je podle ČOI součástí prodeje. Alza.cz už dříve dostala pokutu 230 000 Kč.
Česká obchodní inspekce o vánočních svátcích zjistila porušení zákazu prodeje v jednom případě, a to v provozovně internetového prodejce v Praze – Holešovicích. Celkem provedla 111 kontrol. ČTK to dnes řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. S tímto prodejcem povede ČOI podle mluvčího řízení pro opakované porušení zákona. Podle informací ČTK jde o největší tuzemský e-shop Alza.cz, s nímž vedla inspekce správní řízení již před rokem. Firma tvrdí, že zákon neporušila.
Mluvčí společnosti Patricie Šedivá ČTK potvrdila, že inspekce v provozovně o svátcích byla. „Vyžádali si dokumenty, ty jsme jim předali. Informace o porušení zákona nemáme,“ dodala. Alza.cz zastává stanovisko, že zákon neporušuje. Provozovny podle ní slouží k výdeji zboží, řešení reklamací a prezentaci výrobků smluvních partnerů, nikoli k prodeji. „Naše stanovisko se nemění. Stále se domníváme, že zákon nebyl porušen a budeme se bránit všemi dostupnými právními prostředky,“ podotkla Šedivá.
Výdej zboží je ale podle Fröhlicha součástí prodeje. „Protože bez výdeje by asi nic neprodali, kdyby šlo jenom o objednávku, tak když si někdo něco objedná, tak tím prodej není dokončen, někdo to musí také zaplatit a vyzvednout, případně doručit,“ řekl tehdy ČTK. Pokud se z toho něco děje v prostorách nad 200 metrů čtverečních, tak je to prodej, a tím pádem podle ČOI porušení zákona.
Za porušení zákazu je možné ze zákona uložit sankci až jeden milion korun, v případě opakovaného porušení zákazů až pět milionů korun. Alza.cz dostala pokutu 230.000 Kč, před týdnem oznámila, že se proti ní bude bránit žalobou.
Podle nové legislativy musí obchody zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.
V meziresortním připomínkovém řízení je nyní návrh poslanců ODS na zrušení tohoto zákona, které podporují Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Na Ústavním soudu také leží stížnost na omezení otevírací doby velkých obchodů o některých státních svátcích. Plénum soudu se jí začne zabývat na začátku příštího roku.