Locky se neobjevil v Top 10 škodlivých kódů od listopadu 2016.
V září probíhala masivní kampaň ransomwaru Locky, čímž se tento ransomware stal druhým nejčastěji používaným malwarem na světě. Podle pravidelných statistik společnosti Check Point (Index hrozeb) ransomware Locky v září ovlivnil 11,5 % organizací po celém světě.
Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila i v září mezi nejbezpečnější země, když se v Indexu hrozeb umístila na 119. příčce. Naopak Slovensko poskočilo mezi nebezpečnější země a posunulo se o 29 míst na 90. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila podruhé za sebou Dominikánská republika.
Locky se neobjevil v Top 10 škodlivých kódů od listopadu 2016, ale v září vylétl o 25 příček až na druhé místo, hned za malvertisingovou kampaň RoughTed. Za vzestupem stál podle Check Pointu botnet Necurs, který se sám objevil na desátém místě. HackerDefender, uživatelský rootkit pro Windows, který byl v srpnu třetím nejčastějším malwarem, vypadl z Top 10.
Locky se šíří se primárně prostřednictvím nevyžádaných e-mailů, které obsahují downloader maskovaný jako příloha ve formátu word (nebo wod v archivu zip), která obsahuje škodlivá makra. V červnu 2016 vydal botnet Necurs aktualizovanou verzi Lockyho, která využívala nové techniky umožňující vyhnout se detekci.
Top 3 – malware
-
RoughTed
-
Locky
-
Globeimposter
Top 3 – mobilní malware
-
Triada
-
Hiddad
-
Lotoor – Hackersk