Metoda BIM má uspořit náklady na pořizování a rekonstrukce staveb a jejich provozování.
Do stavební praxe bude zavedena metoda, která pracuje s 3D modelem stavby, snižuje náklady na rekonstrukci staveb a u veřejných zakázek snižuje riziko překročení nákladů. Vyplývá to z koncepce digitalizace českého stavebnictví, kterou dnes schválila vláda. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Metoda s označením BIM (informační modelování staveb) je základní podmínkou digitalizace stavebnictví v rámci procesu Stavebnictví 4.0. „Zaváděním metody BIM se významně rozšiřuje možnost využívání moderních informačních technologií ve stavebnictví. Stavební firmy dosáhnou díky digitalizaci stavební výroby vyšší produktivity, budou inovativnější a zvýší svou konkurenceschopnost,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).
Zavedení metody má především uspořit náklady na pořizování a rekonstrukce staveb a jejich provozování. Díky zavedení novinky bude stát za stejné peníze schopen postavit a udržovat více staveb než dosud, uvádí dokument. Zavádění metody BIM má pro stavebnictví obdobný význam jako iniciativa Průmysl 4.0 pro průmyslová odvětví.
Podle zprávy novinka pro zadavatele z veřejného sektoru znamená, že výstavba a správa budov by měla být efektivnější, riziko překročení nákladů na projekty zejména veřejné infrastruktury nižší a transparentnost využívání veřejných peněz vyšší. Úspora díky použití metody BIM se uvádí 20 procent z celkových nákladů na životní cyklus stavby.
V rámci systému BIM vzniká digitální vícerozměrný model stavby. Obsahuje geometrické a popisné informace, které slouží jako otevřená databáze informací o stavbě pro její návrh, provedení, provozování a vzájemné propojení těchto etap.
Model BIM je tak digitální obdobou stavby. „BIM kombinuje využití počítačového 3D modelování s informacemi o stavbách za účelem zlepšení spolupráce, koordinace a procesu rozhodování při výstavbě a jejich provozování,“ píše se v materiálu.
Model v sobě zahrnuje i negeometrická data. Mezi ně patří řada řídicích a podpůrných dokumentů stavby, jako například stavební deník, harmonogram, výstupy z rozhodovacích procesů stavebních úřadů a další.