Microsoft vyhověl společnosti Google a mění způsob vyhledávání. • Vědci léčí vojáky z Iráku pomocí virtuální reality. • České muzeum výtvarných umění nabízí svoje sbírky on-line. • Americká FBI průběžně informuje uživatele, jejichž počítače byly napadeny malwarem a jsou dálkově ovládány.
Společnost Microsoft mění své vyhledávání na pracovní ploše. Děje se tak po stížnostech společnosti Google u amerického ministerstva spravedlnosti.
Google upozornil ministerstvo ve vydaném „white paperu“, že systém vyhledávání ve Windows Vista staví ostatní softwarové společnosti do nevýhody. Stejně jako uživatele, kteří si nemohou snadno osvojit jiné vyhledávací programy. Microsoft ale nedělal potíže a s ministerstvem spravedlnosti dospěl k dohodě. Slíbil, že více usnadní implementaci a používání vyhledávacího softwaru ostatních společností.
Též by měl softwarovým vývojářům poskytnout dokumentaci, která poslouží k tomu, aby vyrobené programy běžely stabilně. Veškeré avizované změny by měly být součástí chystaného Service packu 1, který se chystá „vylepšit“ Visty koncem tohoto roku.
Celý případ se opět nevyhnul spekulacím, když se při zcela opodstatněném upozornění Googlu zdálo, jakoby byl hlavní antimonopolní úředník ministerstva spravedlnosti na straně společnosti Microsoft. Ten doporučoval právním zástupcům a ostatním pracovníkům žádost Googlu zamítnout.
Léčení virtuální realitou
Vědci věří, že pomocí virtuální reality napodobující irácké bojiště mohou pomoci veteránům dostat se z posttraumatického stresu. Nová studie Emory University se zabývá úskalími tohoto procesu, který by měl pomoci té jedné třetině postižených veteránů.
Studie sleduje účinky terapie na 150 vojácích a snaží se dokázat, že léčba má větší účinek, pokud sledovaný subjekt podpoří virtuální simulaci drogou. K tomuto účelu se používá tzv. d-cycloserine neboli DSC, který je používán především při léčbě rakoviny. Droga působí na oblast mozku, která zpracovává vzpomínky a emoce (především strach) a umocňuje tak účinek virtuální reality.
Aaron Beach, 23letý mladí a veterán z války v Iráku, se studie zúčastnil, protože byl přesvědčen, že mu pomůže. Virtuální realita mu nasimuluje bojové prostředí, kde řídí vůz Humvee. Přitom cítí hořící gumu, spálené palivo i svůj pot. Pak přiletí granát, který jeho vůz odhodí stranou a zabije jeho kamaráda. „Vtáhne vás to. Není to úplně reálné na pohled ale rozhodně se tak cítíte. Je to děsivé“, řekl mladík pro deník USA Today. Dr. Marirose Gerari k tomu dodal: „podobné scény, jako je tato zde, se postiženým vojákům v hlavě přehrávají denně, v běžném životě, i když jdou třeba po ulici. To představuje problém.“
Po terapii virtuální realitou podpořenou drogou DSC se Aaron cítí lépe. Pomáhá mu zvládnout stres. Nereaguje tolik na vnější podněty. „Jsem mnohem klidnější“, říká. Ne každý ale reaguje pozitivně. Někteří se cítí ve stresu ještě více, další pláčou. Léčba tak zatím nejde použít univerzálně. Je však možné, že někomu návrat na bitevní pole ve virtuální realitě pomůže.
Google a prezentační program
Společnost Google dnes zmiňujeme už podruhé, tentokrát však v jiné souvislosti. Objevují se spekulace, že se po letech chystá představit svůj vlastní prezentační program. A jak je u společnosti dobrým zvykem, bude zřejmě on-line.
Společnost provozuje svůj vlastní projekt internetové kanceláře. Na adrese docs.google.com můžete po zaregistrování vytvářet klasické kancelářské dokumenty přímo v on-line aplikaci. Následně je možné svoji práci velmi snadno sdílet s kolegy. Rozšiřuje to tak možnosti o nový rozměr, a to pracovat s kancelářskými aplikaci i na počítači, kde nejsou. Stačí vám připojení a internetový prohlížeč. Připravované rozšíření by mělo službu obohatit o prezentační schopnosti.
Myšlenka on-line kanceláře se objevila během devadesátých let. Vycházela z přesvědčení, že už nebudeme potřebovat jednotlivé programy pro tvorbu tabulek či dokumentů. Všechno poběží z jednoho serveru a v počítači zůstane jen nezbytně nutné klientské jádro. Tato myšlenka se ale nenaplnila a on-line kancelář klasické softwarové balíky nevytlačila. Internetová kancelář je tak i nadále pouze zajímavým projektem pro podnikovou sféru.
Google není jediný, kdo podobnou službu provozuje; je spousta konkurenčních projektů, například Zoho.com. Jsou i lepší než Google. Komparativní výhoda Googlu ale spočívá v množství jeho uživatelů. Má tak možnost oslovit opravdu široké spektrum lidí, a projekt virtuální kanceláře tak možná dostane novou krev do žil.
České sbírky výtvarného umění on-line
České muzeum výtvarných umění nabízí svoje sbírky on-line. Zpřístupňuje se tak veřejnosti v době digitální globalizace. Lze vyhledávat dle autora, stylu, námětu či období. V budoucnu bude možné si muzeum i virtuálně projít a to díky projektu virtuální prohlídky. Ta vás provede muzeem a zastaví se u některých děl.
FBI upozorňuje uživatele na malware
Americká FBI průběžně informuje uživatele, jejichž počítače byly napadeny malwarem a jsou dálkově ovládány. Takový uživatel o podvodném zneužití svého počítače často ani neví a je pak používán například k rozesílání spamu.
Takto je podle Richarda Kolka, agenta FBI, napaden asi jeden milion počítačů. „Velká většina je na území Spojených států, ale jedná se o globální problém“, řekl Kolko serveru Yahoo! News.
Před třemi týdny FBI zatkla tři pachatele malwarových útoků. Mezi zatčenými byl i nekorunovaný „král spamu“ Rober Solloway ze Seatllu, který je podezřelý z rozesílání spamových zpráv v řádech milionů. FBI v rámci této kampaně upozorňuje všechny uživatele, aby si dávali pozor, jaké e-maily otevírají.