Morseova abeceda, jejíž autor Samuel Morse zemřel před 145 lety, 2. dubna 1872, se v telegrafické komunikaci užívala až do samého sklonku 20. století.
Tento univerzální dorozumívací jazyk pomohl také zachránit tisíce životů, neboť se jím vysílal i nouzový signál SOS. Jejím prostřednictvím bylo oznámeno mimo jiné příměří v obou světových válkách, ale jako zlověstný sled teček a čárek se ozývala i při zániku Titaniku.
Samuel Finley Breese Morse se narodil 27. dubna 1791 v Charlestownu (dnes předměstí Bostonu) ve státě Massachusetts. Vystudoval Yaleovu univerzitu, ale na živobytí si vydělával jako malíř. Ve výtvarném umění se zdokonaloval i během studijních pobytů v Evropě, později maloval též portréty amerických politiků, včetně prezidentů Johna Adamse či Jamese Monroea. A stal se profesorem malířství na univerzitě v New Yorku.
Do historie se ale Morse zapsal telegrafem. Nebyl sice první, kdo vynalezl telegraf založený na elektromagnetickém principu, ale právě jeho přístroj a zejména pak jeho telegrafický kód převádějící písmena na tečky a čárky znamenaly zlom v komunikačních technologiích. V květnu 1844 poslal Morse z Washingtonu do Baltimoru první telegram a na světě byl komunikační prostředek, bez něhož se lidé neobešli dalších více než sto let.