V rámci produktu OVImage jsou mikrohologramy „rozsypány“ do vymezené části chráněného dokumentu.
Společnost Optaglio představila produkt OVImage, který brání vytváření falešných dokumentů a umožňuje identifikovat konkrétní exemplář dokumentu i v případě, že jej pachatel pozmění.
Bezpečnostní hologramy jsou všeobecně pokládány za nejsilnější ochranu proti padělání, protože – pokud jsou vytvářeny pokročilými metodami – je pomocí současných technologií nesmírně obtížné nebo nemožné je napodobit. Hologramy ale neumožňují rozlišení jednotlivých kusů dokumentů. To vychází ze samotného principu výroby hologramů, kdy raznice (master hologram) je otiskována do materiálu podobně jako při tisku.
Základem nového řešení jsou proto mikrohologramy – mikroskopické kovové částice pravidelného tvaru s holografickým povrchem. Při pohleduokem působí jako kovový prach, ale pomocí mikroskopu lze na každém „zrníčku“ najít kompletní hologram.
Společnost Optaglio s mikrohologramy přišla a má je patentovány. V rámci produktu OVImage jsou mikrohologramy „rozsypány“ do vymezené části chráněného dokumentu, kterým může být identifikační průkaz, cestovní pas, bankovka, kolek apod. Mikrohogramy jsou zality do plastu nebo připojeny k papíru metodou horké ražby. V dalším kroku je snímek rozložení mikrohologramů uložen do databáze. Kdykoliv později pak může být dokument znovu načten a v databázi vyhledán.
„Ani my sami nedokážeme podruhé vytvořit naprosto stejné rozložení mikrohologramů,“ uvádí manažer výzkumu ve společnosti Igor Jermolajev. „Protipadělatelská ochrana zpravidla funguje tak, že uživatelé rozpoznají nějaký ochranný znak. Ale s produktem OVImage můžete jít ještě dál. Bude možné např. jednoznačně určit, ze kterého pasu byl vyříznut ochranný prvek použitý při pokusu o falšování. Kdy byl ten konkrétní pas vystaven, komu byl předán nebo třeba, zda byla řádně nahlášena krádež.“