Co vlastně obnáší pojem „digitální transformace podniků“? A co z toho vyplývá dle prognóz IDC?
Na konferenci IDC Predictions představila společnost IDC svoji nejnovější analýzu a prognózu dalšího vývoje IT. V posledních několika letech se podle IDC zrychluje rozvoj technologií tzv. 3. platformy (cloud, mobilita, analýza velkých dat a sociální média) vlivem sílící vlny digitální transformace podniků. IDC předpovídá, že v příštích třech až čtyřech letech dosáhne digitální transformace makroekonomických rozměrů, změní způsob fungování podniků a výrazně ovlivní globální ekonomiku.
„Stojíme na úsvitu digitálně transformované ekonomiky. Každý podnik bez ohledu na obor musí přijmout digitální technologie jako nedílnou součást všech svých činností a manažeři i zaměstnanci musí začít novým způsobem přemýšlet o tom, co a jak vyrábí, jak své produkty prodávají a jak komunikují se zákazníky,“ uvedl Steven Frantzen, viceprezident společnosti IDC pro výzkum v regionu EMEA.
IDC mimo jiné předpovídá:
Do roku 2020 bude většina výnosů u 40 % z 500 největších evropských firem záviset na jejich schopnosti vytvářet digitálně obohacené produkty a služby.
Celosvětové výdaje na digitální transformaci do roku 2019 dosáhnou 2,2 bilionu dolarů, tedy téměř o 60 % více než v roce 2016.
Přes 80 % evropských podniků bude mít v roce 2017 specializované týmy pro digitální transformaci a inovace.
V roce 2019 bude 40 % digitálně transformačních iniciativ a 100 % projektů Internetu věcí využívat umělou inteligenci a kognitivní technologie.
Čtvrtina z 500 největších spotřebitelsky orientovaných evropských firem bude v roce 2017 v rámci svých marketingových strategií experimentovat s technologiemi pro obohacenou/virtuální realitu (AR/VR).
V roce 2018 bude 34 % evropských výdajů na IT bezpečnost vyvoláno unijními předpisy na ochranu dat a požadavky na ochranu soukromí.
Předpovědi vychází z výsledků nového výzkumného programu IDC FutureScapes 2017–2020.