Krishna Shenoy a Paul Nuyujukian ze Stanfordovy univerzity vylepšili stávající systémy pro odečítání mozkové aktivity. Postižený s novou verzí dokáže psát na obrazovce rychlostí kolem 12 slov za minutu, což již postačuje pro smysluplnou konverzaci. Předcházející verze těchto aplikací byly pomalejší a dost chybové.
Systém je určen pro ochrnuté lidi, u nichž jako komunikační rozhraní nemůže být použito sledování očních pohybů nebo svalů ve tváři (takto komunikuje i Stephen Hawking). Někteří ochrnutí lidé totiž mají např. problémy se svalovou kontrolou očních víček nebo je pro ně tato forma komunikace velmi únavná.
Svazek elektrod se v tomto případě implantuje přímo do mozku do oblasti, která řídí pohyby ruky. Jedná se vlastně o implantovanou počítačovou myš ovládající virtuální klávesnici. Elektrody se z mozku nijak nepokoušejí odečítat slova/obrázky, pouze impulzy k pohybu – i když existují již i experimenty, v nichž se sledováním mozkové aktivity podařilo určit, jakou kartu z balíčku si dotyčný vytáhl, tety techniky zatím nejsou dostatečně spolehlivé.
Nový implantát byl prozatím testován pouze na opicích, takže samotná podoba experimentu musela být modifikována. Ukázalo se ale, že implantát zůstává funkční po 4 roky a neobjevily se žádné nežádoucí vedlejší účinky. Rychlost 12 slov za minutu je pouze odhad, lidé zatím novou technologii nepoužívají. Půjde ji ovšem dále vylepšovat, jednak použít učení na základě toho, jak pracuje konkrétní uživatel, a pak i přidat drobné triky, jako je např. automatické dokončování slov.
Výsledky výzkumu byly publikovány v Proceedings of the IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).
Zdroj: TechXplore.com