Požadavek Evropské komise, aby americká technologická společnost Apple doplatila Irsku na daních až 13 miliard eur (zhruba 350 miliard Kč), je politicky motivovaný. Uvedl to šéf firmy Tim Cook v rozhovoru s irským listem Independent. Evropská komise však toto tvrzení odmítla.
Komise přišla s požadavkem na doplacení daní v úterý. Irsko podle ní po řadu let poskytovalo společnosti Apple neoprávněné daňové výhody. Cook si v rozhovoru nebral servítky a obvinění komise označil za „politickou hovadinu“. „Domnívám se, že tu jde o touhu přesunout daně, které by měly být placeny v USA, do Evropy,“ prohlásil šéf Applu.
Jedním z důvodů, proč se stal terčem komise právě Apple, by podle Cooka mohla být antiamerická nálada v Evropě. „Jsem přesvědčen, že to bylo politicky motivované rozhodnutí. Neopírá se o zákony ani o fakta,“ řekl šéf Applu.
Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová však Cookova tvrzení odmítla. Rozhodnutí komise je podle ní založeno na faktech a údajích, které poskytl sám Apple.
Apple již v úterý oznámil, že se proti rozhodnutí Evropské komise odvolá. Odvolání chce podat také irský ministr financí Michael Noonan, irská vláda se však na středečním jednání nedokázala na postupu v této kauze dohodnout.
Cook uvedl, že Apple bude s Irskem spolupracovat ve snaze o zrušení rozhodnutí komise. V rozhovoru s irskou rozhlasovou stanicí RTE vyjádřil přesvědčení, že odvolání bude úspěšné.
Cook stanici RTE rovněž řekl, že Apple by měl v příštím roce do Spojených států přesunout „několik miliard dolarů“ ze svých zahraničních zisků za rok 2014. Minulý měsíc přitom prohlásil, že Apple nemá v úmyslu převádět své peníze ze zahraničí do USA, dokud tam sazba daně právnických osob neklesne na „přiměřenou“ úroveň.
Vestagerová dnes uvedla, že tento měsíc bude o daňových otázkách kolem Applu jednat s americkým ministrem financí Jackem Lewem. Washington tento týden obvinil Evropskou unii, že se chce zmocnit daní příslušejících Spojeným státům. „V případě Applu jde zisky generované z prodejů v Evropě,“ řekla nicméně Vestagerová. „Domnívám se, že je to zcela jasně evropská záležitost,“ dodala.
Agentura Reuters upozornila, že americké daňové zákony poskytují vládě prezidenta Baracka Obamy pravomoc zdvojnásobit daňové sazby pro evropské podniky v případě, že by se spor kolem Applu vyostřil. Podle odborníků je však takovýto drastický krok nepravděpodobný a mohl by být soudní cestou zablokován kvůli existujícím dohodám.
Rozhodnutí Evropské komise ohledně daní Applu dnes podpořil francouzský ministr financí Michel Sapin, který tak následoval německého ministra hospodářství Sigmara Gabriela.
Samotní obyvatelé Irska nemají podle agentury Reuters na rozhodnutí komise jednotný názor. Podle některých je zapotřebí, aby země pomocí nízkých daní dál lákala zahraniční investory. Jiní se zase domnívají, že vláda by se neměla vzdávat peněz, které by podle rozhodnutí komise měla vymoci od Applu.