Australský podnikatel Craig Wright, který tento týden oznámil, že je tvůrcem kybernetické měny bitcoin, neposkytne další důkazy potvrzující jeho prohlášení, jak slíbil. Na svém blogu uvedl, že k tomu nemá odvahu. Své tvrzení o autorství bitcoinu však neodvolal, upozorňují agentury.
Wright ve středu slíbil, že poskytne další důkazy, které prokážou jeho tvrzení, které po odhalení vyvolalo řadu pochybností. Místo toho odstranil ze svého blogu minulá prohlášení a zveřejnil pouze krátké oznámení „omlouvám se“.
Wright výslovně neodvolal své prohlášení, že je Satoši Nakamoto, jak si tvůrce bitcoinu přezdíval. Napsal, že si myslel, že by mohl ukončit roky anonymity a skrývání, ale události tohoto týdne se vyvíjely tak, že se domnívá, že na to není dostatečně silný.
Podnikatel v pondělí poskytl některé důkazy, které měly potvrdit jeho autorství, některým to však nestačilo. Na svém blogu proto napsal, že poskytne nezávislé ověřitelné podklady a důkazy, které potvrdí jeho prohlášení. Na jeho stránkách však již toto prohlášení není, napsaly agentury AP a Reuters.
Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
Bitcoin je nejznámější ze zhruba 200 počítačově vytvořených měn. Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na možnost jejího zneužití pro praní špinavých peněz.