Na Princeton University přišli s krystalem, jehož povrch funguje jako izolant, elektrony se však dokáží zavrtávat vodivými kanály uvnitř.
Již nějakou dobu známe tzv. topologické izolátory, kdy proud teče pouze po povrchu. Nově studovaný materiál je tedy vlastně jejich opakem. Vědci hovoří o tom, že obsahuje „králičí nory“. Jev byl zaznamenán u krystalu z vrstev tantalu a arzénu (Původní zdroj je v tomto matoucí – slitina? Střídající se vrstvy? Nebo arsenid tantalu jako sloučenina?), který spadá do kategorie tzv. Weylových polokovů.
Vodivost se ovšem liší pro jednotlivé elektrony, tunely jsou přístupné pouze elektronům, které se pohybují určitou rychlostí a směrem (tzv. Weylova hybnost); ty pak dokáží projít materiálem a objevit se na druhé straně. Tzv. Weylovy body se vyskytují v párech, tj. příslušný „vstup“ je k dispozici i na protilehlé straně materiálu. Detaily chování elektronů se podařilo získat pomocí řádkového tunelovacího mikroskopu (STM).
Nová studie byla publikována v časopisu Science. Předpokládá se, že topologické materiály v budoucnu najdou rozsáhlé využití v elektronice.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámky: V roce 2013 byl na MIT topologický izolátor (tzv. Floquet-Blochův materiál) připraven ze selenidu bismutu; zde tedy šlo o sloučeninu obou látek.
Co se týče topologických izolátorů, předpokládá se, že k nim mohou patřit i některé z dnes populárních „2D“ materiálů tvořených monoatomárními vrstvami.