Třetí ročník Vědeckého jarmarku na dejvickém Vítězném náměstí v Praze 6 navštívilo přes 20 000 lidí, většinou dětí s rodiči, žáků a studentů z pozvaných škol a také široké veřejnosti. Bylo se na co dívat a čemu se přiučit.
Organizátoři letošního Vědeckého jarmarku (Věda nás baví o.p.s., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR) potvrdili, že účast na letošním jarmarku překročila čísla za minulý rok.
Vědecký jarmark letos nabídl dětem školního věku, studentům, pedagogům i rodičům celodenní program zaměřený na povzbuzení zájmu české mládeže o vědu a techniku v každodenním životě. Program letošního ročníku obsahoval bohatý výběr interaktivních ukázek vědy a technologií v praxi. Například: společnost ŠKODA AUTO na svém stánku předvedla fungování učňovského vozu ŠKODA FUNSTAR, ČD Telematika návštěvníky seznámila s funkcí optických vláken, Unipetrol předvedl fungování technologií používaných piloty Formule 1. Skupina ČEZ vysvětlila návštěvníkům nezbytnost elektřiny v dnešním světě a pozvala je do své Energy zóny. Společnost Danone ukázala dětem, jak vypadají jogurtové kultury, zatímco Česká televize pozvala účastníky ke svému přenosnému vysílacímu vozu. Mladí návštěvníci měli letos i možnost pořídit si „selfies“ a poslat je do soutěže o nejlepší fotografii z akce. Výherci obdrží drobné ceny.
S fotoaparátem v ruce jsme se pokusili zachytit atmosféru na některých zajímavých stáncích:
představení dronů používaných pro kontrolu a snímkování lesních porostů
pozorování slunečních erupcí
seznámení s procesem výroby piva
3D tisk v praxi
péče o pacienta v nemocničním prostředí
elektrická formule
rozpoznávání a využití léčivých bylin
Zástupci akademické obce, kteří Vědecký jarmark spoluorganizovali, a kterého se zároveň účastnili jako vystavovatelé, také připravili rozsáhlý vzdělávací program. Na Vědecký jarmark dohlížela funkční vzducholoď, dále roboti a formule z ČVUT, VŠCHT ukázala různé formy hoření na své raketové základně. ÚOCHB AV ČR prezentoval neviditelné kresby, které se využívají při ochraně bankovek nebo při špionáži. Do programu se letos zapojilo 10 fakult Univerzity Karlovy se zajímavými prezentacemi. Součástí akce byly také odpolední přednášky v dejvickém kampusu v budově VŠCHT.
Vědecký jarmark byl slavnostně zahájen krátkými projevy a uvítáním od prof. RNDr. Václava Pačese, DrSc. spolu s radní Hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiku, paní Ing. Mgr. Irenou Ropkovou. Letošnímu Vědeckému jarmarku udělili záštitu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová, starosta městské části Prahy 6 Ondřej Kolář, předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., rektor ČVUT v Praze prof. Ing. Petr Konvalinka, CSc., a rektor VŠCHT v Praze prof. Ing. Karel Melzoch, CSc.
„Jsem rád, že letos Vědecký jarmark opět nalákal hojný počet návštěvníků. Myslím si, že letos bylo vidět více novinek, než v předchozích letech a děti se svými rodiči a žáci se svými učiteli měli možnost shlédnout to nejlepší z české techniky a vědy: např. učňovský vůz FUNSTAR nebo experimenty s PET láhvemi jako stavebnicí, které ČVUT prezentovalo na letošním EXPO v Milaně. Takové ukázky nám pomáhají nadchnout děti pro vědu. A to je náš cíl. Letos si také děti mohly vyzkoušet, jak poznat pravou bankovku nebo jak vypálit raketu z vody. Ukazujeme, že věda je fascinující a zároveň nepostradatelnou součástí každodenního života,“ komentuje význam akci Vědecký jarmark Charles Peake, zakladatel o.p.s. Věda nás baví.