E-mail s podezřelým obsahem, který vyhodnotili jako podvodný, dostalo během letošního roku 74 % Čechů. O tom, že se 73 % lidé cítí být ohroženo stupňujícími se vlnami kyberzločinu, tvrdí to alespoň průzkum společnosti Intel, která se dotazovala více než 1000 respondentů z řad uživatelů internetu v České republice.
„Podle 86 % respondentů podvodných mailů zcela jistě v tomto roce přibylo. Bez ohledu na jejich podobu a obsah, mají v zásadě jen jeden cíl: přimět adresáta, aby otevřel přílohu či vyplnil citlivé údaje o své osobě. Výsledkem je poté zavirovaný počítač, ztráta dat či zmizení peněz z účtu,“ shrnuje rizika spojená s podvodnými maily Martin Vařbuchta, manažer společnosti Intel. Mezi skupiny obyvatel, které respondenti vnímají jako nejvíce ohrožené kybernetickými útoky, se řadí senioři a uživatelé s nižší počítačovou gramotností, ale všeobecně panuje shoda, že ohroženi jsou všichni uživatelé zařízení s přístupem k internetu: lidé jim snadněji naletí, protože podvodné maily ve srovnání s minulostí vnímají jako věrohodnější.
Jako riziko vnímá podvodné e-maily a kybernetické útoky i Policie ČR, která zaznamenává narůstající trestnou činnost v oblasti informačních technologií. „Pokud jde o počet kybernetických útoků, obecně nelze než konstatovat, že bude mít i nadále rostoucí tendenci,“ uvádí Karel Kuchařík, vedoucí odboru informační kriminality při Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR. Co se týče podvodných mailů, policie je vidí jako aktuální trend sloužící k šíření škodlivých kódů – snahy o jejich zneužití lze očekávat, dokud nebude e-mailová komunikace nahrazena nějakým novým typem komunikace.
O tom, že odcizení identity či phishing nejsou jen plané hrozby, vypovídá, že u 9 % z dotazovaných došlo k zneužití dat, u 3 % k odcizení identity a 1 % již zažilo oboje. Obdobně 11 % Čechů má blízkou zkušenost s kyberšikanou, ať už osobně (5,6 %) či u nejbližších rodinných příslušníků včetně dětí (5,4 %). Ve výčtu rizik dominuje zavlečení viru či škodlivého softwaru, tzv. malwaru, do počítače: odstraňovat je u stolního počítače již muselo 71,4 % respondentů, u notebooku 46,3 %. U mobilních zařízení zase roste pravděpodobnost ztráty či krádeže: o chytrý mobilní telefon tak podle průzkumu již přišel každý pátý Čech (22,3 %).