Vývoj trhu IT firem, posuzovaný hodnotou jejich akcií, naznačuje, že už opravdu žijeme v post-PC éře. Jak si stojí Apple, Microsoft, Google, RIM nebo Nokia z hlediska tržní kapitalizace?
Aktuální vítěz se zdá být jasný. Akcie Google dosáhly rekordu po oznámení hospodářských výsledků za loňské 4. čtvrtletí. Tržby firmy poprvé přesáhly 50 miliard dolarů, zisk činil 2,89 miliard. Samozřejmě, že čísla závisí především na vývoji v oblasti webové reklamy. To, že akcie Googlu dosáhly zatím své nejvyšší hodnoty, se však odvozuje i od vývoje na poli tabletů. Ačkoliv to oproti smartphonům trvalo dost dlouho, i zde již Android podkopal dominantní pozici Applu (což ovšem neznamená, že z toho Google musí zase tolik mít). Tržní kapitalizace firmy je nad 250 miliard dolarů.
Opravdu se zdá, že mezi Googlem a Applem funguje negativní korelace, protože akcie Applu naopak od září míří dost celkem strmě dolů (rozmezí maxima a minima je 540 a 440 dolarů). Opět: Dává se to do souvislosti s hospodářskými výsledky, ale důležitý je i obecnější vývoj na poli tabletů. Zdá se, že má-li si firma udržet svou pozici, bude muset přijít s nějakým dalším i-produktem. Bude toho bez Steva Jobse ale schopná, nebo se letos omezí na nové verze a levnější varianty svých vlajkových lodí? Naopak ale tržby Applu samy o sobě stále rostou a některá doporučení proto říkají – je čas akcie koupit. Každopádně stávající tržní kapitalizace se pohybuje kolem 430 miliard dolarů.
Nokia se, posuzováno cenou akcií, dostala z nejhoršího. Loňský rok firma uzavřela dokonce s minimálním ziskem, naopak tržby ale stále klesají a z hlediska budoucnosti zůstává mnoho otazníků. Prodeje se potápějí, za poslední kvartál klesly meziročně o 20 % (prodej asi 16 milionů smartphonů). Aktuální cena akcií Nokia je necelé 4 dolary, před pár dny ceny vystoupaly až k 5. Loni v létě se propadly až pod 2 dolary, v roce 2007 se dostaly na 40 dolarů (to bylo pravda před globální krizí, v roce 2001 se cena blížila 60 dolarům, což ale zase bylo před krachem dot.com bubliny, čili tato čísla nejsou zase tak relevantní; navíc je třeba započítat vyplacené dividendy).
Potíže Nokie jsou zřejmě trochu zátěží i pro Microsoft. Akcie Microsoftu se pohybují kolem 27,5 dolaru. Po většinu roku byla cena okolo 30 dolarů, jde tedy o relativní pád. Pomineme-li propad v roce 2009 (propad celého akciového trhu) a rok 2000, je křivka u MS relativně nejstabilnější. V případě MS jde stále o firmu se zaručenými budoucími platbami v podnikové sféře, nezávisí na vývoji reklamního trhu a i v oblasti smartphonů a tabletů může překvapit snad jen příjemně. Proto se objevují doporučení akcie Microsoftu koupit, protože jsou přece jen relativně dole (jistěže takový přístup je kontroverzní, nezáleží na minulé ceně, ale kam bude mířit cena v budoucnu – viz známý koncept utopených nákladů). Tržní kapitalizace Microsoftu je 230 miliard dolarů. Existuje opravdu důvod, aby Google měl větší cenu a Apple cenu skoro dvojnásobnou?
Podobný případ jako Nokia jpředstavuje RIM. Prudký pád z výsluní, spolu s posledními produkty nesmělé naděje na oživení, ale současně pocit, že jde možná o poslední šanci. Aktuální cena akcií je kolem 13 dolarů. Minimum loni v létě bylo nějakých 6 dolarů, letošní maximum 18 (což mimochodem odpovídá ceně před rokem, tj. investoři firmu de facto odepsali už tehdy; pro srovnání, v roce 2008 byla cena akcie RIM 140 dolarů). V případě RIM do hry vstupuje i možnost, že firmu někdo koupí a akcionářům přitom vyplatí příplatek nad aktuální cenu. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje Lenovo. V důsledku toho je kurz značně kolísavý, závisí na spekulacích a „zaručených/inside“ informacích.
Vývoj akcií hlavních hráčů na mobilním trhu samozřejmě ovlivní i to, jak budou probíhat další soudní spory a patentová válka, to však dnes neumí odhadnout asi nikdo.