Podle BSA je v ČR každý třetí instalovaný program pirátský. Firmy stíhané za pirátství mají letos zaplati v průměru o 5 procent vyšší odškodnění než loni. Místní piráti údajně ročně způsobí výrobcům softwaru škodu převyšující 3,8 miliardy korun.
Pokud bude letos firma stíhána za užívání nelegálního softwaru, zaplatí poškozeným výrobcům softwaru v průměru 300 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy protipirátské organizace BSA. „Kompenzace poškozených softwarových firem se v průměru meziročně zvýšila o 5 procent: z 286 tisíc na zhruba 300 tisíc korun. Nejvyšší kompenzace se loni pohybovaly okolo 700 tisíc korun,“ říká tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA, Jan Hlaváč.
V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 35 procent softwaru nelegálně. To znamená, že téměř každý třetí software je instalován pirátsky. Komerční hodnota v Česku užívaného pirátského softwaru činí 3,8 miliardy korun. „Letos očekáváme pokles míry softwarového pirátství minimálně o další procentní bod: z 35 na 34 procent. Ve firmách se daří pirátství dlouhodobě úspěšně potírat. Problematické jsou stále domácnosti, kde nelegálního softwaru přibývá, ale i tam se daří míru pirátství snižovat díky novým obchodním a cenovým modelů výrobců softwaru,“ vysvětluje Hlaváč.
BSA registruje nejvíce oznámení na firmy, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců. Co do odvětví převažují společnosti z oblasti výroby, logistiky, inženýringu, designu a grafiky. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft), antivirové programy (Symantec), software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).