Google spustil kampaň vyjadřující nesouhlas s návrhem zákona v Německu. V případě přijetí zákona by musely internetové vyhledávače platit autorský poplatek pokaždé, když ve vyhledávání zobrazí odkaz s úryvkem zprávy nebo článku.
Navrhovaný zákon Leistungsschutzrecht für Presseverleger, neboli práva spojená s duševním vlastnictvím pro vydavatele tisku, by byl rozšířením německé legislativy týkající se autorských práv.
Návrh zohledňuje úryvky článků, které dosud vlastní legislativou ošetřeny nebyly. Vládnoucí koalice Angely Merkelové se tak návrhem dotýká výsledků vyhledávání, kde zmíněné úryvky jsou zobrazeny společně s odkazem na článek. Z každého zobrazení takového odkazu by vznikala provozovateli vyhledávače povinnost uhradit autorský poplatek. Návrh zákona je výsledkem dlouhodobého a intenzivního lobby ze strany velkých vydavatelství v čele s Axelem Springerem.
V úterý 27. listopadu odstartoval Google petici proti navrhovaným opatřením. Hlavním argumentem Googlu je výrazné ztížení orientace uživateli, který nebude schopen najít snadno to, co hledá. Google již dříve vznesl své námitky proti návrhu, nyní však svou aktivitu stupňuje vzhledem k blížícímu se projednávání zákona v Bundestagu, které se koná již tento týden.
„Většina lidí nikdy neslyšela o této navrhované legislativě,“ stojí v prohlášení zemského ředitele Googlu Stefana Twerasera. „Takový zákon by se dotkl každého uživatele Internetu v Německu a znamenal by méně informací pro spotřebitele a více nákladů pro společnosti.“
K petici je připojena i mapa s bližšími informacemi o možnostech lokální podpory iniciativy Googlu pro odpůrce navrhovaného zákona.