Velká modrá bude zkoumat data z radiového teleskopu Murchison Widefield Array (MWA) v Austrálii. Teleskop pracuje na principu chytání nízkofrekvenčních radiových vln z hlubin vesmíru i volatilní atmosférické podmínky na Slunci. Jde již o druhý podobný projekt na kterém IBM spolupracuje.
Signály z vesmíru bude přijímat celkem 4 096 dvoupólových antén rozmístěných v australské divočině. Nepřetržitý proud dat zpracuje superpočítač IBM iDataPlex dx360 M3. Radiové vlny převede do širokoúhlých snímků oblohy v doposud nebývalém rozlišení a detailu.
Při plném vytížení může zařízení IBM zpracovávat zhruba 50 terabytů dat denně rychlostí až 8GB za vteřinu. Pro představu se tento výkon dá přirovnat ke stažení více než 2 000 písní ve formátu mp3 za pouhou sekundu. Díky tomuto výkonu budou mít vědci možnost studovat oblohu podstatně rychleji než v minulosti. „Projekt nám umožní vyhledávat neobyčejně slabé signály pocházející z raných fází vývoje vesmíru zhruba před 13 miliardami let,” prohlašuje profesor Steven Tingay, ředitel projektu MWA z International Centre for Radio Astronomy Research na Curtin University v Perthu.
Teleskop v hodnotě 51 milionů dolarů bude pozorovat vesmír v raných stádiích, když vznikaly první galaxie. Dokáže totiž zachytit velmi slabé signály pocházející z doby, kdy vesmír tvořila pouze temná hlubina vodíkových plynů. Vědci doufají, že jim umožní pochopit, jak se hvězdy, planety a galaxie utvářely. Rovněž ho využijí ke studiu heliosféry Slunce během silných slunečních aktivit a ke studiu nestálých astronomických objektů, například pulsarů.
IBM iDataPlex bude instalován na západě Austrálie, nedaleko antén teleskopu MWA. Se 700 kilometrů vzdáleným Perthem bude propojen komunikačními kabely rychlostí 10Gbps. Snímky tak bude možné okamžitě přenášet, ukládat a zkoumat. Na mezinárodním projektu se podílí 13 institucí z Austrálie, Nového Zélandu, Spojených států a Indie.
V dubnu společnost oznámila spolupráci na podobném projektu s holandským astronomickým institutem ASTRON. Společně vyvíjejí unikátní superpočítač, ten by měl v budoucnu v reálném čase zpracovávat data z připravovaného radioteleskopu Square Kilometre Array (SKA).