Javascript je skriptovací jazyk spouštějící se na straně prohlížeče, podobně jako HTML či CSS. Obvykle se využívá pro různá animování HTML objektů, chybová upozornění a v dnešní době i na zpracování tzv. AJAXu. Jak důležitý je pro pohodlné ovládání webových stránek uživateli si povíme ve čtvrtém díle seriálu o dobrém zprogramování přístupného webu, ať už obchodního, firemního či dalšího.
Zmínili jsme také AJAX, zkratka z Asynchronous JavaScript and XML. Jde o technologii, která zobrazuje či zpracovává data mezi serverem a uživatelem (prohlížečem) bez potřeby znovu načíst stránku. Nádherným příkladem AJAXu využívající samozřejmě JavaScript jsou GoogleDocs. Aplikace od světoznámé společnosti Google jsou také výborným příkladem pro přístupný JavaScript, kde si s ním vývojáři Googlu pohráli natolik, že jakákoliv koordinace i nevidomého v těchto aplikacích není problém.
Donedávna nepřístupný JavaScript
JavaScript byla dlouhá léta technologií, jež nebyla zrovna „user friendly“, natož třeba pro nevidomé. Teprve kolem roku 2008 začali vývojáři hlasových syntetizátorů pracovat na tom, aby na webu čím dál častější JavaScript nekladl překážky. Dnes už můžeme říct, že JavaScript je přístupnou technologií. Dá se dokonce JavaScriptem pomoci:
V příkladu můžete vidět jednoduchý skript v jQuery frameworku, který po načtení stránky přehodí kurzor myši uživatele přímo do prvního pole. Funkce focus(), díky níž můžeme kurzor myši přehodit do pole ve formuláři, se dá využít také v případě, kdy uživatel špatně vyplnil či nevyplnil povinné pole formuláře. Bez funkce focus() se může např. nevidomý stát „hledačem pokladu v moři“, pokud by se v tu chvíli snažil najít špatně vyplněné pole v rozsáhlém formuláři.
Existují však i volání JavaScriptu, jež vůbec neovlivňují přístupnost webu. Například máme-li obrázek, kde po najetí kurzoru myši chceme ukázat obrázek jiný. V tomto příkladu však nevidomý čte jen alternativní text v atributu „alt“ daného obrázku.
Naopak některé skripty napsané v JavaScriptu mohou přístupnost webu znepříjemnit a pro nevidomé tolik rozhodit, že efektivita práce v internetové prezentaci se rovná téměř nule a tím lze čtenáře zcela ztratit. Příkladem toho může být vyskočené okénko, jež bude obsahovat ještě navíc data z externího zdroje (tato data, důležitý pro běh aplikace, bude zobrazovat uživateli). Těmto případům se můžeme jednoduše vyhnout použitím různých JavaScriptových frameworků (např. jQuery, MooTools, …), které zajišťují stejné či podobné zobrazení dat v jakémkoliv prohlížeči a zajištují také zobrazení dat nevidomému prostřednictvím jeho hlasového syntetizátoru.
JavaScript je přístupný
JavaScript je v dnešní době plně přístupnou technologií, jen je třeba si dávat pozor na různé zkomoleniny efektů a držet se, co nejvíce jednoduchých konstrukcí. Zároveň je důležité používat JavaScript jen v místě, kdy je to opravdu nutné. Výhodou může být taktéž použití JavaScriptových frameworků, které usnadní jak programování aplikací, tak procházení nevidomého ve vaší webové prezentaci.