Společnost Google se pyšní poměrně náročným výběrem svých zaměstnanců a přímo ukázkovým portfoliem programátorů, jak ale vidno, i mistr tesař se někdy utne.
Technologii pro bezkontaktní NFC platby prostřednictvím Android telefonů lze hacknout a dokonce obejít. Pokud má útočník dočasný přístup k telefonu, může tak snadno získat přístup k platebním kartám majitele.
První chyba byla objevena v prosinci loňského roku, druhá minulý týden. V případě první chyby (obejití PINu) Google riziko bagatelizoval, po objevu druhé své stanovisko k oběma problémům korigoval.
Riziko druhé chyby do značné míry souvisí s chováním uživatele, respektive s tím v jakém uživatelském módu pracuje. Společnost Zvelo, která na chybu upozornila, totiž dokázala zneužití předvést pouze na tzv. „rootnutých“ telefonech, tedy na přístrojích s přihlášeným superuživatelem, resp. uživatelem a aplikacemi, jež mohou využívat rootovská práva.
Samotný PIN peněženky totiž je v telefonech uložený pouze v podobě obyčejné hashe (SHA-256) v SQLite databázi a ta je pochopitelně s právy superuživatele volně k nahlédnutí. Podle Google je rootnutí telefonu po instalaci peněženky tak, aby se nevymazala uživatelská data obtížné, ale nikoli nemožné (ostatně jsme na SSD úložišti).
Druhá, starší chyba, počítá s tím, že útočník běžným způsobem vymaže nastavení telefonu pro danou aplikaci, po restartu aplikace je mu pak umožněno nastavit nový PIN. Při vymazání sice dojde k odstranění informací o použitých kartách, ale při následném vytvoření nové virtuální debetní karty od Google se tato karta automaticky přiřadí původnímu majiteli aplikace (telefonu) a čerpá z jeho reálných účtů. Google v reakci na první chybu, která sebou přinesla medializaci i tohoto staršího problému, o víkendu oznámil, že až do odvolání ruší možnost vytvářet nové virtuální platební karty a problém údajně řeší.