Česká republika podepsala mezinárodní dohodu ACTA, která zásadním způsobem zasahuje do soukromí obyvatelstva, a to za cílem ochrany investic nadnárodních společností. Samotný podpis ale ještě nezaručuje průchod schvalováním v České republice.
ACTA by uvalila na obyvatelstvo možnost náhodných hraničních kontrol, kdy by byly detailně prohlíženy počítače, flash disky, MP3 přehrávače a další datové nosiče, jestli náhodou neobsahují nějaký obsah „pirátského původu“.
Aby se účinnost kontroly ještě více zvýšila, měli by zodpovědnost za nelegální aktivity i poskytovatelé připojení k Internetu. Ti by byli nucení aktivně spolupracovat na odhalování a trestání uživatelů, dokonce i trvalým odpojením, a to jen na základě obvinění (nikoliv prokázání viny).
Původním účelem ACTA byl boj proti falšování hmotných produktů – například bot Adidas, co můžeme vidět na vietnamských tržnicích. Pod nátlakem lobbistických organizací byl obsah rozšířen a zároveň utajen. Veřejnost tedy neměla k obsahu dohody oficiálně přístup, ale lobby ano.
Nevole v Polsku
V Polsku proběhly rozsáhlé demonstrace v mnoha městech země, ty zachycuje například tento obrázek. Zároveň v maskách hnutí Anonymous dala svůj nesouhlas najevo skupina polských poslanců. I tak ale k podpisu došlo. Na závěr zmiňme, že v rámci Evropské unie smlouvu projednávala rada EU zabývající se rybolovem a zemědělství. Není to poprvé, tato skupina se „podepsala“ už i pod další zákony, které bylo nutné rychle a potají schválit.