Stává se vám, že i přes důsledné využívání nástrojů se vám nedaří prosadit některé myšlenky, že některé kroky procesu zanedbáte nebo zcela zapomenete, nebo že zapomenete některé dobré myšleny? V dnešním článku se tak podíváme na několik zajímavých mind mappingových aplikací, s jejichž pomocí bude sledování a propojování nápadů, plánování procesů nebo i zavedení pořádku ve vlastních myšlenkách doslova hračkou.
Myšlenkové mapy pomáhají zorientovat se v úkolech
a myšlenkách.
Tvorba myšlenkových map, neboli takzvaný mind mapping, je jedním z řady procesů zaměřených na organizaci úkolů, plánování, rozhodování či uchovávání myšlenek. Jeho ideou je vytvoření hlavního tématu či hlavní myšlenky, kolem které jsou uspořádána podružná témata nebo jednotlivé kroky, které tato myšlenka zahrnuje. Ty mohou samozřejmě obsahovat své vlastní podbody. Díky důrazu na intuitivní grafické zpracování celého diagramu pak tyto myšlenkové mapy představují mnohem přehlednější způsob orientace v jednotlivých úkolech či myšlenkách, než nabízí jejich pouhý výpis v Outlooku nebo jiném organizačním či poznámkovém nástroji.
Myšlenkové mapy
Konkrétní přínos myšlenkových map je v případě každého z nás individuální. Pro někoho jej představuje možnost pospojovat a propojit jednotlivé nápady, pro jiného je to pak způsob odhalení více či méně skrytých problémů a překážek, které by jinými způsoby bylo jen obtížné odhalit. V neposlední řadě pro některé z nás, autora tohoto článku nevyjímaje, představuje tvorba a pravidelné doplňování myšlenkových map způsob organizace vlastní práce, volného času a nejrůznějších povinností.
Ať už je konkrétní přínos pro vás jakýkoliv, faktem zůstává, že grafické znázornění jednotlivých úkolů nebo celých procesů nám pomáhá zlepšit vnímání problematiky jako celku a spíše porozumět jejím jednotlivým bodům.
Na druhou stranu myšlenkové mapy nemusí být přínosem pro každého z nás – někdo se perfektně orientuje v prostém zápisníku (nebo Outlooku) zaplněném úkoly a nápady, jiný si je pak třeba schopen vše přehledně srovnat a zpracovat přímo v hlavě a žádné „externí“ nástroje tak vůbec nevyužije. Pro ty ostatní z nás, kteří často zapomínáme nebo přehlížíme některé kroky či problémy, jsou ale myšlenkové mapy zajímavou metodou, jak zlepšit organizaci vlastního toku nápadů a snížit riziko vzniku nečekaných problémů.
Které mind mappingové nástroje nás tedy v rámci redakčního testování nejvíce zaujaly?
Mindjet MindManager
Nástroj Mindjet MindManager alespoň ze začátku osloví hlavně uživatele operačního systému Windows, respektive kancelářského balíku Office 2007 a novější. Ovládání celé aplikace totiž silně vychází a ostatně na první pohled také evidentně připomíná záložkové rozhraní Ribbon, použité v novějších verzích Microsoft Office. Co se funkcí Mindjet MindManageru týká, jedná se rozhodně o nejobsáhlejší a nejkomplexnější aplikaci ze všech srovnávaných.
Komplexnost a relativně jednoduché ovládání si svou daň ovšem vybírá v podobě vysoké ceny samotného produktu. Ta se v případě současné verze pohybuje okolo zhruba 8 500 Kč, což je za de facto podpůrný myšlenkový nástroj poměrně dost. Nutno také podotknout, že Mindjet MindManager je dostupný pouze pro platformy Mac a Windows.
Mindjet MindManager toho sice umí hodně, na první pohled
je ale celkem strohý.
Čistě subjektivně bychom pak Mindjetu vytkli ještě relativně malou „hravost“ a intuitivnost celého řešení. Možnosti programu jsou často příliš šablonovité a vytváření jednoduchých čar, šipek a dalších útvarů je až příliš složité.
Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.
iMindMap
Aplikace iMindMap je už na první pohled „něčím jiným“, než dříve zmiňovaný stroze působící Mindjet Manager. Hlavní rozdíl tkví především v jednoduchosti a již zmíněné „hravosti“ programu jako celku. Například zatímco v případě MindJet Manageru vznikají nové buňky kliknutím do prostoru, přičemž je nutné je dále propojit s příslušným tématem, v případě iMindMap nové prvky vznikají jednoduše jejich „vytažením“ z příslušného ústředního tématu kamkoliv do prostoru. S ním jsou navíc spojeny nekonvenčně vypadajícími barevnými čárami, což velmi dobře simuluje proces kreslení na papíře.
Nutno poznamenat, že to jsou především takovéto drobnosti, které iMindMap na první pohled odlišují, a nás na něm při testování na první pohled zaujaly a potěšily. Příjemná je také existence mobilní verze aplikace, byť ta je v tuto chvíli dostupná pouze pro platformu iOS.
Program iMindMap je možné získat v několika verzích lišících se jednak množstvím a komplexností dostupných funkcí, jednak také samozřejmé cenou. Základní verze startuje na necelých 800 Kč, nejvyšší varianta pak atakuje cenu 5 500 Kč. Zajímavá je existence čistě webové, ovšem téměř plnohodnotné verze, kterou si lze pořídit za rozumných zhruba 1 600 Kč.
Co nás na iMindMap zarazilo je nedostupnost některých naprosto základních funkcí v nejlevnějších verzích produktu. To, že se jednotlivé varianty mezi sebou z hlediska dostupných funkcí liší, není nic překvapivého. Naprostá absence možnost sbalit jednotlivé buňky a vše k nim náležející, nebo nemožnost exportovat do formátů JPG či PDF nás ale u základní verze poměrně zaskočila.
Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.
Freemind
Freemind je první zmíněnou mind mappingovou aplikací, která je poskytována zcela zdarma. To je samo o sobě poměrně velkou výhodou, kterou tvůrci ještě podpořili postavením celé aplikace na technologii Java, díky čemuž Freemind může používat jak uživatel mainstreamových Windows, tak i linuxových distribucí, jako je třeba Ubuntu. To v oblasti mind mappingových nástrojů rozhodně není pravidlem.
Freemind potěší především takovými vlastnostmi jako je možnost exportovat hotové myšlenkové mapy do několika různých formátů nebo rozsáhlých možností úprav celého řešení. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak pravidelně aktualizovaná wiki, která uživatelům přináší mnohem více, než „pouhé“ informace o tom, jak správné tvořit myšlenkové mapy.
Na druhou stranu ve srovnání s iMindMap působí pracovní prostředí a možnosti Freemind stále poměrně stroze.
O poznání „hravější“ a příjemnější je nástroj iMindMap.
Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.
XMind
Podobně jako zmíněný Freemind je i XMind zdarma dostupným řešením, které lze spustit na platformách Linux, Mac a Windows. Při testování jsme ocenili především jednoduché a velmi intuitivní ovládání, díky kterému se bylo možné i v rámci rozsáhlých myšlenkových map velmi rychle orientovat a přesouvat. Potěšila také možnost vytváření a správy komplikovanějších organizačních struktur.
V základní verzi XMind nabízí základní sdílení vytvořených myšlenkových map přes internet. Pro rozšířené možnosti kolaborace více účastníků a další online funkce je nutné zakoupit profesionální verzi XMind Pro za roční poplatek zhruba 800 Kč. Na druhou stranu i zdarma dostupný základ toho nabízí víc, než bude naprostá většina uživatelů, přinejmenším ze začátku, schopna využít.
Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.
MindMeister
Poslední testovanou mind mapping aplikací je MindMeister. Ta, na rozdíl od všech předcházejících, je už v základu kompletně online dostupnou službou, ke které uživatelé přistupují prostřednictvím svého internetového prohlížeče. Pokud je MindMeister něčím výjimečný, pak je to bezesporu jeho naprosto jednoduché ovládání, které během pouhých pár minut vstoupí do krve snad každému.
Základní verze MindMeister je, podobně jako další nástroje, dostupná zcela zdarma, obsahuje ale několik omezení. Pro zájemce je za poplatek 1 000 Kč ročně připravena zcela neomezená verze aplikace. Cena pro firemní klienty pak začíná na 150 Kč za uživatele a měsíc.
Více informací a zkušební verzi produktu získáte na webových stránkách výrobce.
Tužka a papír
Stejně jako u nedávno recenzovaných GTD aplikací i v případě mind mappingu tužka a papír stále představuje jeden z nejatraktivnějších prostředků. Nespornou výhodou je nízká cena, malá hmotnost, jednoduchost použití, nezávislost na software či hardware a v neposlední řadě také naprostá tvůrčí svoboda. Jinými slovy zatímco při tvorbě myšlenkových map v prostředí aplikace jste limitování a brzděni možnostmi klávesnice, myši a aplikace samotné, využití tužky a papíru se meze nekladou.
Jak jsme už zmínili dříve, jednou z mála nevýhod využití tužky a papíru jen potřeba větší disciplíny. Jinými slovy, zatímco notebook nebo alespoň smartphone s sebou dnes nosí snad každý, brát s sebou zápisník a tužku i třeba při cestě do přírody nebo na výlet (a přitom ho neztratit) není pro každého. Pokud si ale na pár drobných omezení zvyknete, nebo alespoň nepatříte k velkým fanouškům komunikačních zařízení, může být tužka a papír řešením právě pro vás.
Kterou aplikaci vybrat?
Představená šestice aplikací je jen drobným výběrem z toho, co na trhu v této oblasti dostupné. Ať už si přejete nástroj, který bude placený nebo naopak zdarma, či desktopovou aplikaci nebo výhradně webové řešení, na výběr bude vždy nejméně z několika možností. Adekvátně otestovat, popsat a zhodnotit všechna z nich je jak mimo možnosti tohoto článku, tak i mimo schopnosti a odhodlání jediného redaktora.
{seealso}
Podobně jako v případě už několikrát zmiňovaných testovaných GTD aplikací i u mind mappingu platí, že pro správné fungování vám daná aplikace musí co nejpřesněji sednout. Nemá smysl spoléhat se na nástroj, jehož filosofii nerozumíte nebo je vám dokonce nepříjemná. Pokud vás tak tvorba myšlenkových map zaujala nebo se po vhodném nástroji už nějaký čas dokonce poohlížíte, naše doporučení je jednoduché – vyzkoušejte vše, co vám přijde pod ruku, nevhodné nástroje okamžitě vyřaďte, s těmi zajímavějšími dále koketujte. Dříve nebo později najdete řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat, a které proces tvorby a využití myšlenkových map maximálně zjednoduší.