Uvažujete o pořízení nějaké té cloudcomputingové infrastruktury? To je skvělé, věříme, že nabízí řešení zajímavé pro každého, na druhou stranu ale, je třeba najít řešení i poskytovatele takové, aby obojí dokonale vyhovovalo vašim potřebám.
I. Interní otázky
Cloudová infrastruktura existuje v mnoha variantách a odrůdách, je proto potřeba porozumět, jak tuto infrastrukturu vaše firma bude používat, což nakonec vyústí i v to, jakého zvolit poskytovatele.
1. Jaká zařízení musí být podporována – servery, firewally, sítě, … ?
Každá firemní infrastruktura je unikátní, podobně jako váš business. Abyste proto vytvořili tu nejlepší cloudcomputingovou infrastrukturu, pak musíte důkladně zvážit, jaká fyzická i virtuální zařízení budou potřeba.
2. Padá do úvahy univerzální prostředí nebo trváte na tom šitém na míru?
Zatímco univerzální prostředí samozřejmě bývá levnějším řešením, to šité na míru sice 100 % přesně vyhoví potřebám, ale je dražší. Vybírejte tedy moudře.
3. Jaké příklady užití potřebujete?
Porozumění, kolik potřebujete služeb/výkonu, dále kdy je potřebujete a která ze sekcí je bude potřebovat, vám usnadní přebírání cloudových balíčků. V tomto případě začněte samozřejmě od pečlivé definice příkladů užití.
4. Kdo bude spravovat implementaci?
Pokud jde o implementaci cloudové infrastruktury, tak pro řadu firem je velmi dobře akceptovatelné řešení udělej-si-sám. Podobný přístup s sebou ovšem nenese jen ušetření, ale také více starostí, takže pozor, ať vás ve finále nestojí vše více a netrvá déle, nežli při zaplacení implementace 3. stranou. Zkontaktujte rovněž vícero poskytovatelů a poptejte se, kdo by byl schopen implementovat vše nejlevněji.
5. Kdo bude infrastrukturu podporovat?
Velmi důležitá věc – pokud bude vše „živé“, tak se nabízí otázka, co se bude dít v případě problémů? Bude řešení na vašich bedrech anebo za vše ručí poskytovatel-implementátor? Jako vždy se rozhodněte podle financí a potřeb.
II. Otázky pro poskytovatele
Tak, nyní již víte, co hledáte VY, je proto čas, nalézt poskytovatele stavícího řešení dle vašeho přání.
1. Jedná se o řešení škálovatelné nebo ne?
Jelikož business je nesmírně dynamická věc, je jen a jen logické, že fixní nebude ani cloudová infrastruktura. Buďte si proto jisti, že poskytovatel je schopen (a ochoten) růst s vámi! Pokud to totiž nedokáže, přicházíte o jednu ze základních výhod cloudcomputingu.
Dokonce i tehdy, pokud to subjekt přislíbí, jak to vidíte vy? Je opravdu tak velký a schopný, aby to zvládl?
2. Jde o pře-prodejce anebo leadera na trhu?
Řada firem (a na velikosti u nich ani tak nesejde) dnes často zkrátka přeprodává cloudovou infrastrukturu jakožto službu. Také se může stát, že mají starší infrastrukturu a zkrátka před ni jen plácli slovo „cloud“ (proces známý jako „cloud washing“, pozor na něj…). Pokud
jsou vaše potřeby skromné, mohou být skvělými partnery, ovšem pokud potřebujete opravdu komplexní infrastrukturu, určitě byste měli sáhnout spíše po inovátorovi v branži.
3. Požadují po vás investice do hardwaru?
Věřte tomu nebo ne, ale někteří cloudoví poskytovatelé opravdu trvají na nákupu hardware u nich a poté jeho instalaci u vás. Pokud si takto koupíte server a spravujete jej, samozřejmě se nejedná o cloudovou službu (tzv. „falešný cloud“).
4. Poskytují podporu při přechodu?
Nejtěžší věc při implementaci nové cloudové infrastruktury je přechod na ni. Nabízí se proto otázka, jestli vám poskytovatel při tranzitu nabízí podporu a jak vám pomáhá s překonáváním překážek při celém procesu. Toto je samozřejmě nejlepší zjistit u některého z dalších zákazníků.
5. Staví na standardech anebo vytváří vlastní?
Velmi důležitá otázka: dobře si před pořízením uvědomte, zda poskytovatel staví na tržních standardech, anebo naopak požaduje, aby se firma přizpůsobila JEHO standardům. Tento proces nicméně nemusí být vždy vnímám jednostranně negativně, jelikož má i pozitivní stránku
věci – třeba v případě, že požíváte starší standardy a na nové byste stejně přešli, pak to má celé smysl.