Za posledních šest měsíců zanechali obyvatelé Londýna na zadních sedadlech vozidel taxislužby až neuvěřitelných 55 843 mobilních telefonů a 6 193 přenosných zařízení, jako jsou PDA, notebooky či přehrávače iPod. Vyplývá to z průzkumu společnosti Credant Technologies, který proběhl v Londýně a New Yorku.
Londýnské TAXI
Jedním z hlavních důvodů k provedení výzkumu bylo především zvýšení povědomí mezi obyvateli s tím, že taková nezodpovědnost může představovat značné bezpečnostní riziko. Vzhledem k tomu, že běžná přenosná zařízení dnes disponují prostorem pro uložení tisícovek textových dokumentů, obrázků, kontaktů či e-mailů, mohou se stát snadným prostředkem pro zcizení identity či ke krádeži citlivých firemních informací.
Pravděpodobnost, že se majitel opět shledá se zapomenutým přístrojem, je na druhou stranu poměrně vysoká. Průzkum hovoří až o 80 procentní šanci pro londýnské taxíky, v New Yorku je to pak asi 66 procent.
Bylo by pochopitelně poněkud naivní snažit se uskutečnit podobný průzkum v naší republice. Vzhledem k faktu, že šance navrácení se zapomenutého zařízení zpět k majiteli je relativně nulová, počet ztrát by se asi zdaleka nepřiblížil londýnským údajům. Konkurovat bychom mohli snad pouze s číslem udávajícím počet krádeží.
Londýňané i Newyorčané, kteří využívají služeb taxislužby mnohem častěji, než je typické u nás, tráví v průměru polovinu jízdy vyřizováním pracovních záležitostí. Není se proto čemu divit, když zkrátka svým věcem nevěnují tolik pozornosti a ve vozidle něco zapomenou. Na druhou stranu je těžko pochopitelné, že vedle elektronických zařízení figurují na seznamu takové položky, jako brokovnice, děti, mrtví bažantí, psi, protézy, prezervativy či záchodové prkénko.
Zdroj: The Register