Zdravotnickou dokumentaci by tak mělo jít sdílet elektronicky mezi lékaři do dvou či tří let.
Na semináři k elektronickému receptu to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Parlamentu v létě předloží novelu zákona o léčivech, který doplní další funkce elektronického receptu jako je lékový záznam nebo kontrola duplicit.
„Evropa směřuje k tomu, aby byla výhledové možná přeshraniční výměna elektronických receptů i zdravotnické dokumentace,“ doplnila zastupující ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. EU podle ní připravila projekt na její zavedení, v němž bude zemím platit tři čtvrtiny nákladů.
Povinnost evidovat všechny recepty na výdej léků elektronicky platí od začátku letošního roku. Kvůli nepřipravenosti systému a odporů lékařů úřady první rok lékaře za to, že nadále vydávají recepty papírovou formou, nepokutuje.
Do konce roku slíbilo ministerstvo doplnit do zákona možnost nahlížet do lékového záznamu pacienta. Soupis předepsaných a vydaných léků je v internetové aplikaci e-receptu dostupný pacientovi, nově by do něj měli vidět všichni lékaři. „V legislativě bude stanoveno, že se do něj může dívat jen registrující a ošetřující lékař, což bude muset při vstupu potvrdit,“ vysvětlil náměstek ministra Filip Vrubel. O každém přístupu bude v systému záznam, což má zabránit úniku informací o pacientech.
Systém bude nastavený na předpokládaný souhlas. Pacient, který nebude chtít, aby jeho lékaři záznamy o jím užívaných lécích viděli, bude moci přístup zakázat.
Od ledna 2019 bude možné papírový recept vypsat jen ve výjimečných případech jako je výpadek elektřiny, internetu nebo centrálního úložiště elektronických receptů spravovaného SÚKL. Ministerstvo počítá, že elektronicky evidováno tak bude zhruba 98 procent receptů. Ostatní budou podle Vrubela zadávat lékárny, ty se tomu ale už dříve bránily.